Mayová jmenovala „ministryni pro osamělé“. Má zastavit sociální epidemii

Autor: Darina Jíchová - 
17. 1. 2018
20:43

Britská premiérka jmenovala bývalou ministryni sportu Tracey Crouchovou (42) do čela úřadu, který bude mít za úkol se vypořádat se „sociální epidemií“, jakou se v posledních letech stala osamělost. Samotou podle posledních průzkumů trpí více než 9 milionů dospělých Britů, proto se premiérka rozhodla jednat a zvolit novou „ministryni pro osamělé“. Informoval o tom deník Daily Mail.

Experti uvedli, že osamělost může být stejně nezdravá jako třeba kouření. Crouchová svou novou funkci přijala. K dispozici bude mít celý tým, který by jí měl v boji proti samotě pomoct. Za „sociální epidemií“ prý stojí převážně izolovanost, do které se lidé mnohdy sami uzavírají. Některé pak unavuje tempo moderní doby a dostávají se do ústraní.

Osamělost je nezdravá

„Musíme se tomu postavit čelem a jednat,“ uvedla Mayová během krátkého prohlášení. „Osamělost se týká především starších lidí na penzi. Musíme vytvořit spolehlivý systém opatrovníků a společníků složený ať už z profesionálů, dobrovolníků, nebo členů rodiny daného člověka. Lidé jsou společenští tvorové a samota může škodit stejně jako jiné zlozvyzky, typu kouření čí konzumace alkoholu,“ dodala premiérka.

Samota se týká hlavně seniorů.Samota se týká hlavně seniorů. | Shutterstock.com

Podnět dala vládě organizace Jo Coxové Commission on Loneliness nesoucí jméno političky, která byla zavražděná britským neonacistou. Mayová představila plán na boj se sociální izolovaností u příležitosti výročí úmrtí Coxové.

Před Vánoci organizace ve spolupráci s Červeným křížem uvedla, že kolem 9 milionu Britů se cítí osaměle. Například přes 200 tisíc penzistů déle než měsíc nemluvilo s nějakým přítelem nebo příbuzným. Kolem 85 % mladých zdravotně postižených lidí podle výzkumu cítí, že jsou izolovaní od svých vrstevníků.

Ohrožení jsou mladí i staří

Ohroženou skupiny jsou i mladé matky a uprchlíci. Jane Cummingsová, šéfka britských lékařů, uvedla, že osamělost může mít „zničující dopad“ na zdraví, navíc trojnásobně zvyšuje možnost předčasného úmrtí. Crouchová a její nově zvolený úřad má zajištěnou podporu ministerstva zdravotnictví, financí a sociální péče a důchodů.

Crouchová bude rovněž spolupracovat s Britským národním statistickým úřadem, který bude míru osamělosti sledovat, díky jejich šetření bude pro ministryni snadnější identifikovat a oslovit lidi, kteří potřebují pomoc. Crouchová také slíbila, že bude pokračovat v projektech pro veterány, přislíbila, že hodlá rozšířit centra pro vysloužilé vojáky i do dalších britských měst.

Podpora vlády

Svou pomoc nabídly politička Rachel Reevesová a parlamentní tajemnice Seema Kennedyová. „Jsme rády, že vláda bere otázku osamělosti vážně a rozhodla se ji aktivně řešit,“ uvedly ženy.

Sledujte pořady Blesk Zpráv

Epicentrum S prezidentem v Lánech Ptám se, pane premiére

Redakce Blesk Zpráv pro vás každý týden od pondělí do čtvrtka připravuje pořad Epicentrum s rozhovory na aktuální témata. Kromě toho vám pravidelně přinášíme názory prezidenta Miloše Zeman v pořadu S prezidentem v Lánech a zpovídáme i premiéra Andreje Babiše.

Buďte první, kdo se k tématu vyjádří.

Zobrazit celou diskusi
Další videa