Vláda má nový jednací řád. Babišovi z něj po sprše kritiky vypadla silná páka

Autor: ČTK, Mii - 
17. 1. 2018
10:45

Nový jednací řád pro své vlastní fungování a zasedání ve středu schválila vláda. Novinářům to po jednání kabinetu řekl premiér Andrej Babiš (ANO). Zároveň označil předchozí kritiku změn aktuálního textu jednacího řádu za bublinu či dezinformace. Z textu podle něj nakonec vypadlo i ustanovení, podle kterého měl premiér v poslední instanci řešit spory mezi ministry, aby se předešlo rozporům při samotném zasedání.

Novelu po jejím předložení do připomínkového řízení kritizovaly některé politické strany. Piráti a Starostové upozorňovali zejména na zvažované zrušení záznamu o tom, jak o návrzích hlasovali jednotliví ministři. Ustanovení, které by podle kritiků znemožnilo určit osoby odpovědné za kroky vlády, z konečného návrhu zmizelo.

Podle ministerstva spravedlnosti je hlavním účelem změn zefektivnění a zrychlení projednávání materiálů předložených vládě. Kabinet by se měl podle návrhu novým jednacím řádem řídit od začátku února, sdělil tiskový odbor úřadu vlády.

Video Babišova vláda schválila svou demisi - Jakub Veinlich, Aleš Brunclík
1080p 720p 360p

Proti původnímu návrhu ministra spravedlnosti Roberta Pelikána (ANO) vypadla kvůli námitkám úřadu vlády či Českého statistického úřadu (ČSÚ) také úprava, která rušila účast státního tajemníka pro evropské záležitosti a šéfa ČSÚ na vládě. Zmizet by mělo naopak dosavadní ustanovení o účasti prezidenta Nejvyššího kontrolního úřadu (NKÚ). Ministerstvo spravedlnosti to zdůvodňuje tím, že úprava je duplicitní, protože šéf NKÚ má zaručen přístup přímo v zákoně. 

Video Babišova menšinová vláda důvěru nedostala. Pro byli jen poslanci ANO - Jaroslav Šimáček, Blesk Zprávy
1080p 720p 360p

„Co se týká NKÚ, tam se nic nemění. Předseda NKÚ sám řekl, že tam nechce být, protože je tam ze zákona,“ řekl ve středu novinářům Babiš. Tajemník pro EU se bude účastnit všech bodů, které se Unie týkají. „To byly vlastně zase dezinformace, bublina, která měla strašit, že něco chceme řešit nějak jinak,“ uvedl Babiš. Návrh podle něj má urychlit procesy na vládě, ale de facto se nic nezměnilo.

Konec tiskových zpráv a méně informačních materiálů

Některé strany kritizovaly i záměr, aby premiér byl poslední instancí sporů ministrů u jednotlivých materiálů s tím, že předseda má ostatní členy koordinovat, nikoliv direktivně řídit. Podle ministerstva měla úprava, kdy po postupném jednání náměstků a ministrů má rozpor vyřešit schůzka ministrů s premiérem, zefektivnit jednání vlády a předejít situacím, kdy jde materiál na jednání kabinetu s rozpory. „Nakonec jsme tam ani nedali, že premiér řeší nějaké rozpory,“ konstatoval Babiš.

Ambicí změn má být to, aby zejména nelegislativní materiály procházely připomínkovým řízením jen na úřadech, kterých se nějak týkají. „Účelem není zakázat se vyjádřit, ale spíš připomínkové řízení učinit více pružným, uváděl návrh. Omezit by se také mělo množství materiálů, o kterých se vláda neusnáší a projednává je pro informaci.

Zrušit se má také povinnost zařazovat do materiálů tiskovou zprávu. Pelikánův úřad ji označuje za nadbytečnou. Mezi vypracováním tiskové zprávy a schválením materiálu uplynou často i víc než dva měsíce, takže tisková zpráva je často neaktuální či matoucí, protože materiály doznají podstatných změn, tvrdí resort. Nová úprava také preferuje elektronickou distribuci materiálů proti listinné.

Vláda Andreje Babiše - přehled ministrů najdete zde >>>

Doporučujeme
mirkazam ( 17. ledna 2018 14:25 )

Taky sem o tom četla,a už sem to i okomentovala.Případ parku NUPHARO,byl podvod soukromé osoby,ale nějak se o tom diskrétně mlčí...no 300mil,a 50mil. je trochu jiný level....Ale to by Kalousek nemohl praktikovat ten hon na Babiše,že ????

zdenek43 ( 17. ledna 2018 14:15 )

Federální shromáždění na své mimořádné schůzi odhlasovalo změnu ústavy ve smyslu vypuštění článku 4 o vedoucí úloze KSČ a článku o marxismu-leninismu jako státní ideologii. Komunistický režim tak definitivně ztratil právo kontrolovat veškerou politiku i fungování státu po více než 40 letech, ačkoliv ústavně byla jeho svrchovaná moc a garance výchovy národa v duchu marxismu-leninismu zakotvena až v ústavě z 11. července 1960...... noooo a rok 2018 a vse je zase z p e t ....... Za normalizace drtil Libor Š i r o k ý nepřátele socialismu coby kapitán StB. Na začátku listopadu 1989 nastoupil do analytického útvaru. Sbíhaly se u něj všechny později zničené informace, které by pro toho, kdo by chtěl ovládat druhé, mohly mít cenu zlata. V roce 1996 přišel do Agrofertu, kde sedí na klíčové pozici předsedy dozorčí rady. Jeho kolega, špion Jozef K u b ů, strávil konec roku 1989 na školení KGB v Moskvě. Donedávna byl vlivným členem hnutí ANO. Další spolupracovnici Andreje Babiše Radmile K l e s l o v é. Bývalé rozvědčici, která měla být pod falešnou identitou vysazena v zahraničí, aby hájila zájmy totalitního režimu. celkem 17 bývalých důstojníků či spolupracovníků StB, kteří po roce 1989 byli či stále jsou magnátovi z Agrofertu a ministrovi financí Babišovi nablízku. Na všechny média postupně už upozornila, ale ještě nikdo nedal všechna jejich jména a příběhy, doplněné o další nové informace, vedle sebe. Takové čtení totiž přináší zajímavé a nečekané souvislosti. Počet estébáků kolem Babiše je zarážející. ????Tyhle lidi najdete za posledních 25 let kolem více důležitých postav,“ soudí o bývalých kádrech StB bývalý prokurista Agrofertu a také komunistický špion ve Vídni Jozef Kubů, který nedávno odstoupil z kandidátky hnutí ANO, protože jeho minulost příliš propírala média........

dobry-clovek ( 17. ledna 2018 14:05 )

Včera v Třinci na Hokeji Drahoše vypískali.Drahoše v Třinci musela ochranka narychlo uklidit, lidi mu tam chtěli rozbít tu jeho afektovanou tlamu.no holt Česko není jen Praha!!!!! Drahoš v reakci na to zrušil mítink z občany v Ostravě, konečně po tom výprasku v Třinci mu došlo že tady kavárna není“ https://ostrava.idnes.cz/prezidentske-volby-volba-prezidenta-jiri-drahos-kandidat-na-pre zidenta-jablunkov-gja-/ostrava-zpravy.aspx?c=A180116_175527_ostrava-zpravy_sme.Pedofil Darmoš-Drahoš je nastrčená slaboduchá figurka kterou volí vymyté mozky a nezkušená přiblblá omladina co si myslí že ve 20 ti sežrala moudrost světa,stejně jako fetaci PIRATI co chtěji zlegalizovat fety a marjánku!Někdo kdo hodně nechce Zemana tahá už dlouho z pozadí za nitky intrik a pomluv na pana Zemana už léta.Zeman je zkušený poctivy politik co nekrade a nemá zapotřebí ani lhát a normální lid pozná komu jde sobecky jen o sebe jako STB Drahošovi,nebo komu zaleží na lidech a ČR skutečně!Populista a vysmátaá žlutá tlama Drahoš je to nejhorší zlo pro ČR.Připomíná mi to protlačování Hitlera na vudce za každou cenu..ano Drahoš je česky Hitler!!!Viděl jsem na vlastní oči Drahošuv článek o migraci a jehich protěžování migrantů.Potom to nakonec odnese Praha,jako každé velké evropské město,pražáci mějte už teď hrůzu s toho co jste udělali svým volením zradce Drahoše.Drahoš se ZASE projevil jako demagogické,prolhané prase.A tady se nejlíp ukazuje , že pražská špína a jejich poskoci využijí i vstřícnost Zemana proti němu . Učebnicová ukázka blbosti a pitomosti.Pražská stoko,přitvrďte ať to má Zeman jisté.Napadáním a zvracením lží a nesmyslů jste prohráli všechny volby,tak dotoho hordo blbů.Zeman se nehodí fašistické mafii proto , že se má podepisovat jakási smlouva kde přijdou státy o veškerou samostatnost a budou muset přijímat parazity a úplatit jim obrovské sumy peněz.Drahoš jim podepíše všechno a proto ho propagují.Úplně stačí,kdo Drahoše podporuje-TOP09,KDU,ODS,STAN,PIRÁTI,Sobotka.Drahoš NEVOLITELNY!

zdenek43 ( 17. ledna 2018 14:02 )

 no a je to tady ........aktivizujeme ZPET?? - - Článek 4 Ústavy ČSSR: „Vedoucí silou ve společnosti i ve státě je předvoj dělnické třídy, Komunistická strana Československa, dobrovolný bojový svazek nejaktivnějších a nejuvědomělejších občanů z řad dělníků, rolníků a inteligence.“....... PARDON - ANO 2011 (zkratka ANO) je české politické hnutí, které v roce 2012 založil podnikatel Andrej Babiš.....hnuti soudruhu-StBaku / soudruh Ing. Andrej Babiš - BURES,,,soudruzka JUDr. Radmila Kleslová - v hodnosti podporučíka s krycím jménem Lia,,, Stačilo sedm hodin a po 40 letech KSČ přestala být „vedoucí silou“ to se psal prave rok 1989...... Praha - Více než čtyři dekády vládla v Československu komunistická strana prakticky neomezeně. Krátce po listopadových událostech roku 1989 - 29. listopadu - ale Federální shromáždění na své mimořádné schůzi odhlasovalo změnu ústavy ve smyslu vypuštění článku 4 o vedoucí úloze KSČ a článku o marxismu-leninismu jako státní ideologii. Komunistický režim tak definitivně ztratil právo kontrolovat veškerou politiku i fungování státu po více než 40 letech, ačkoliv ústavně byla jeho svrchovaná moc a garance výchovy národa v duchu marxismu-leninismu zakotvena až v ústavě z 11. července 1960.

ellyane ( 17. ledna 2018 13:17 )

Dobrý den všem, teď jsem se na Seznamu dočetla, že park Nupharo v severních Čechách byl dotován EU částkou 300 milionu a protože je v insolvenci, tak nejen že je zavřený a chátrá, ale celá částka se musí vrátit mimo jiné do Bruselu....kdo byl před sedmi lety u vesla a proč i toto sněmovna neřeší? Částka je nepoměrně větší a ticho po pěšině, nebo se tato kauza mmt nehodí?

Zobrazit celou diskusi
1080p 720p 360p
Další videa