Skrytá adresa, miliony na bezpečnost: 3 roky po masakru vzniká Charlie Hebdo v utajení

7. 1. 2018
15:07

Francouzi si v neděli připomínají třetí výročí teroristických útoků na satirický časopis Charlie Hebdo, který stál na začátku série atentátů, jež v následujících měsících zasáhly Francii. Pietního aktu se zúčastnil prezident Emmanuel Macron, pařížská starostka Anne Hidalgová nebo příbuzní obětí. 

Nedělní neokázalý pietní akt, kterého se zúčastnili prezident Emmanuel Macron, pařížská starostka Anne Hidalgová nebo příbuzní obětí, se konal před někdejší redakcí Charlie Hebdo, kde zaútočili bratři Chérif a Said Kouachiovi. Řádění islamistů nepřežilo 12 lidí, mezi nimi nejznámější kreslíři časopisu. Během vzpomínkové akce byla přečtena jména těch, které teroristé zavraždili, její účastníci na místo položili květiny.

Zatímco pachatelé útoku na Charlie Hebdo, jehož karikaturisté si dělali legraci i z islámu, z místa činu prchali, zavraždil další terorista jednu policistku a čtyři lidi v obchodě s košer potravinami. I na ně se dnes vzpomínalo. V souvislosti s těmito útoky zahynulo ve Francii za tři dny 17 lidí a tři pachatelé, jež zastřelili policisté.

Nová adresa Charlie Hebdo je utajovaná a časopis vynakládá ročně jeden až půldruhého milionu eur (25,5 milionu až 38,2 milionu korun) na ochranu, uvedl podle agentury DPA vedoucí redakce Laurent Sourisseau alias Riss. Možnost vyjádřit svobodně vlastní přesvědčení se podle něho stala "luxusním zbožím", které si v budoucnu budou moci dovolit jen bohaté mediální firmy.

Útokem na Charlie Hebdo začala ve Francii série atentátů, která stála život asi 240 lidí.

Video Zprávy: Hon na bestiální vrahy z Paříže. Evropa pláče, zabili svobodu! - Blesk TV
720p 480p 360p 240p

Zobrazit celou diskusi
1080p 720p 360p
Další videa