Středa 4. října 2023
Svátek slaví František, zítra Eliška
Oblačno 18°C

Nobelovu cenu míru dostali bojovníci proti jaderným zbraním. Oceněná přežila Hirošimu

Autor: ČTK - 
10. prosince 2017
19:29

Představitelé Mezinárodní kampaně za zrušení jaderných zbraní (ICAN) v neděli na ceremoniálu v norské metropoli Oslu převzali Nobelovu cenu za mír. Organizace dostala ocenění za upozorňování na katastrofické humanitární důsledky jakéhokoli použití jaderných zbraní a za své průkopnické úsilí o dosažení zákazu takových zbraní. Ve Stockholmu byly o několik hodin později předány ostatní letošní Nobelovy ceny - za fyziku, chemii, lékařství, literaturu a ekonomiku.

Ceremoniál odevzdání Nobelových cen se každoročně odehrává v den výročí úmrtí zakladatele tohoto ocenění - Alfreda Nobela. V koncertním sále ve švédské metropoli jedenáct přítomných laureátů převzalo z rukou krále Carla XVI. Gustafa zlatou medaili, diplom a příslušný šek; obdobný ceremoniál se v Oslu uskutečnil v přítomnosti ženy, která přežila americký atomový útok na Hirošimu v roce 1945.

ICAN se zasloužila o vznik Smlouvy o zákazu jaderných zbraní, kterou letos v červenci na půdě OSN podpořilo 122 zemí. Smlouva, ke které se však nepřipojily jaderné mocnosti (například USA, Británie nebo Francie), ale i některé další země včetně Česka, má sloužit jako součást diplomatického tlaku zaměřeného na prosazení celosvětového nukleárního odzbrojení. Její odpůrci tvrdí, že stejného cíle lze dosáhnout i v rámci mezinárodní smlouvy o nešíření jaderných zbraní.

Aktivistka zažila výbuch v Hirošimě

Cenu za protijadernou skupinu dnes převzaly šéfka kampaně Beatrice Fihnová a pětaosmdesátiletá aktivistka Satsuko Thurlowová, která zažila výbuch jaderné bomby v Hirošimě, napsala agentura DPA. „Hlavním poselstvím ICAN je, že svět nebude nikdy v bezpečí, dokud na něm jsou jaderné zbraně,“ uvedla Fihnová při převzetí ceny.

Video  Takhle vypadal výbuch nad Hirošimou: Lidé se „vypařili“, zbyla jen stavba od Čecha  - Blesk - Jaroslav Šimáček, hudebnibanka.cz
Video se připravuje ...

Fihnová dnes před ceremoniálem ve svém prohlášení jaderné mocnosti vyzvala, aby smlouvu o zákazu jaderných zbraní přijaly a zabránily tak konci lidstva. „Smlouva poskytuje možnost volby. Volby mezi dvěma konci: konci jaderných zbraní a konci nás lidí,“ cituje agentura Reuters prohlášení.

Agentura TASS připomněla, že i ruští zástupci označili Smlouvu o zákazu jaderných zbraní za chybu, protože vznikla ve spěchu a v rozporu se stávajícími dohodami. Ceremoniálu v Oslu se odmítli zúčastnit velvyslanci Británie, Francie, Ruska a USA, zatímco velvyslanci Číny, Indie a Pákistánu byli na dovolené.

Gravitační vlny i lékařské vynálezy

Cenu za chemii získali Švýcar Jacques Dubochet, Američan narozený v Německu Joachim Frank, a Brit Richard Henderson za vývoj kryoelektronové mikroskopie, moderní zobrazovací metody, která zjednodušuje a zlepšuje viditelnost biomolekul. Za klíčový příspěvek k pozorování gravitačních vln ve vesmíru dostala Nobelovu cenu za fyziku trojice Američanů Rainer Weiss, Barry Barish a Kip Thorne. Podobně cenu za fyziologii a lékařství obdržela trojice Američanů Jeffrey C. Hall, Michael Rosbash a Michael W. Young, a to za výzkum v oblasti chronobiologie, která se zabývá biologickými rytmy živých organismů.

Nobelovu cenu za literaturu má britský spisovatel japonského původu Kazuo Ishiguro, jehož nejznámějším dílem je román Soumrak dne. Čerstvý nositel Nobelovy ceny za ekonomii Richard Thaler zase proměnil tvář ekonomické vědy zkoumáním psychologických faktorů, které stojí za rozhodováním lidí v ekonomice, a stal se jedním z průkopníků behaviorální ekonomie.

S cenou se pojí i finanční odměna, která momentálně činí devět milionů švédských korun (asi 23 milionů Kč). V případě více vyznamenaných v jedné kategorii se odměna rovnoměrně dělí.

V Oslu a Stockholmu byly předány Nobelovy ceny. V Oslu a Stockholmu byly předány Nobelovy ceny. | ČTK

Buďte první, kdo se k tématu vyjádří.

Zobrazit celou diskusi
Video se připravuje ...
Další videa
Články odjinud