Varují před katastrofou a hrozbou jaderných zbraní. Nobelovku za mír dostala kampaň ICAN

Autor: ČTK, var - 
6. října 2017
12:29

Letošní Nobelovu cenu za mír získala Mezinárodní kampaň za zrušení jaderných zbraní (ICAN). Dostala ji za upozorňování na nebezpečí jaderných zbraní a podporu úsilí OSN o dojednání dohody zakazující jaderné zbraně, zdůvodnil v pátek své rozhodnutí norský Nobelův výbor.

ICAN ocenění dostala za upozorňování na „katastrofické humanitární důsledky jakéhokoli použití jaderných zbraní a za své průkopnické úsilí o dosažení smluvního zákazu takových zbraní“, uvedla předsedkyně Nobelova výboru Berit Reissová-Andersenová ve zdůvodnění rozhodnutí.

Udělení Nobelovy ceny za mír osobám nebo organizacím usilujícím o omezení jaderné hrozby se očekávalo. Za favority na zisk ocenění však byli pokládáni vyjednávači, kteří v roce 2015 pomohli uzavřít dohodu s Teheránem o omezení jaderného programu Íránu výměnou za zrušení hospodářských sankcí namířených proti němu, tedy šéfka evropské diplomacie Federica Mogheriniová, bývalý šéf americké diplomacie John Kerry a íránský ministr zahraničí Mohammad Džavád Zaríf.

Pozornost se letos soustřeďuje na jadernou otázku také vzhledem ke stávajícímu napětí mezi Spojenými státy a Severní Koreou po šestém severokorejském nukleárním testu.

Video Takhle vypadal výbuch nad Hirošimou: Lidé se „vypařili“, zbyla jen stavba od Čecha - Blesk - Jaroslav Šimáček, hudebnibanka.cz

Mezi favority figuroval papež František

Reissová-Andersenová prohlásila, že „svou inspirující a novátorskou podporou jednání OSN o dohodě zakazující jaderné zbraně sehrála ICAN důležitou roli v uskutečňování něčeho, co se v dnešní době rovná mezinárodnímu mírovému kongresu“.

Mezi dalšími spolufavority na získání Nobelovy ceny za mír letos figurovali papež František, dobrovolní záchranáři v Sýrii přezdívaní Bílé helmy nebo Úřad vysokého komisaře OSN pro uprchlíky (UNHCR).

Letos bylo na Nobelovu cenu za mír nominováno 318 kandidátů, mezi nimiž bylo 215 jednotlivců a 103 organizací. Šlo o druhý nejvyšší počet nominovaných v historii; nejvíce, 376, bylo navrženo loni.

Loni Nobelovu cenu za mír dostal kolumbijský prezident Juan Manuel Santos za to, že dojednal mírovou dohodu s levicovými povstalci z hnutí Revoluční ozbrojené síly Kolumbie (FARC).

kalina107 ( 6. října 2017 14:17 )

Ráno bylo v rádiu , že mezi favority na Cenu míru byla i masová vražedkyně Merkelová . Příští rok dostanou Nobellovu cenu za mír in memoriam Adolf Hitler a Pool Pot . Jestli ta cena není za to , kolik kdo má na svědomí mrtvých a kolik tisíc nebo milionů lidí ožebračil ? A celkově to vypadá tak , že brzo budou ty medajle prodávat Vietnamci za dvacku ve stánku .

sores ( 6. října 2017 13:11 )

Varovat se může jak chce, stejně vše spěje k třetí světové a to bude konec planety! Vše je v lidech a o lidech. Zatím hloupost vítězí!!!! Člověk je velmi nebezpečný živočich 100x horší než zvíře!

Zobrazit celou diskusi
Další videa
Články odjinud