Exodus muslimů: Nositelka Nobelovky Su Ťij prolomila mlčení k uprchlické krizi Rohingů

Autor: base, ČTK - 
19. září 2017
12:30

Barmská vůdkyně Do Aun Schan Su Ťij dnes poprvé promluvila k národu v souvislosti s uprchlickou krizí na hranicích s Bangladéšem. V televizním projevu odsoudila jakékoli porušování lidských práv a uvedla, že její vláda je připravena začít s prověřováním rohingských uprchlíků, aby se mohli vrátit. Podle agentury Reuters ale nekomentovala armádní operace v problematickém barmském Arakanském státě.

„Budeme stíhat všechny, kdo jednají v rozporu se zákony naší země a porušují lidská práva, nehledě na jejich víru, rasu či politickou příslušnost,“ prohlásila Su Ťij, držitelka Nobelovy ceny za mír.

Organizace spojených národů či organizace Amnesty International označují dění kolem Rohingů za etnickou čistku ze strany barmské armády, Su Ťij na možné viníky krize neukázala. „Jsme znepokojeni tím, že tolik muslimů prchá přes hranici do Bangladéše. Chceme zjistit, proč k tomuto exodu dochází,“ uvedla v projevu v angličtině. „Hluboce soucítíme s utrpením všech, kdo byli do tohoto konfliktu zavlečeni,“ řekla Su Ťij.

Strká hlavu do písku, kritizují Su Ťij

Dodala, že od 5. září na západě Barmy nedochází k žádným ozbrojeným střetům, ani zde vojáci neprovádí pročišťovací operaci. Organizace Amnesty International ihned reagovala prohlášením, že barmská vůdkyně strká hlavu do písku, neboť roli armády v etnické čistce dokládají „nezpochybnitelné důkazy“.

Lidskoprávní organizace mají za to, že barmská armáda a buddhistické ozbrojené skupiny vedou kampaň s cílem vyhnat ze země muslimské obyvatelstvo. Armáda tento výklad odmítá a tvrdí, že zasahuje pouze proti rebelům, kteří v srpnu zaútočili na policejní stanice a vojáky.

Zmiňovaný návrat rohingských uprchlíků bude zřejmě velmi problematický, neboť Barma je považuje za nelegální přistěhovalce a neumožňuje jim získat občanství. Su Ťij dnes řekla, že osoby se statusem uprchlíků budou bez problému přijaty, čímž odkazovala na dohodu s Bangladéšem z roku 1993. Podle Reuters se ale v minulosti po komplikovaném prověřovacím procesu mohl vrátit jen malý počet osob.

Přes 410 tisíc muslimských uprchlíků

Mnozí západní diplomaté uvítali projev barmské vůdkyně, která řekla, že její země je „odhodlána obnovit mír“. Někteří nicméně vyjádřili pochybnosti. „Musíme její slova brát tak, jak jsme je slyšeli. Ale nikdo z nás pochopitelně neví, co se tam doopravdy děje,“ řekl pracovník Dětského fondu OSN (UNICEF) pro Barmu Paul Edwards. 

Z Barmy od 25. srpna kvůli vlně násilí uteklo přes 410 tisíc muslimských Rohingů, což je více než třetina jejich barmské populace. Většinu uprchlíků tvoří děti. Mnohé osobnosti v poslední době kritizovaly postoj Su Ťij k utrpení v její zemi a volaly po tom, aby jí byla odebrána Nobelova cena za mír.

Západ přitom Su Ťij dlouho vyzdvihoval pro její roli při přechodu Barmy od vlády vojenské junty k demokracii. Obě strany konfliktu se navzájem obviňují z vypalování rohingských vesnic, jichž jsou stovky nyní opuštěné.

Mučení a sexuální násilí?

„Toto je nejhorší krize v dějinách Rohingů,“ řekl agentuře AP Chris Lewa, zakladatel iniciativy Arakan Project, který usiluje o zlepšení životních podmínek pro muslimskou menšinu. „Bezpečnostní složky pálí vesnice jednu za druhou, postupují velmi systematicky. A pořád to pokračuje,“ řekl Lewa.

Šéf mise OSN, která zkoumá situaci v Barmě, dnes požádal o více času při vyšetřování obvinění z masového zabíjení, mučení, sexuálního násilí, použití min a pálení osad. Chce, aby vyšetřování bylo prodlouženo o dalších šest měsíců do září 2018. „Půjdeme tam, kam nás zavedou důkazy,“ uvedl předseda mise Marzuki Darusman. Barmský velvyslanec při OSN v reakci uvedl, že vyšetřování „nepředstavuje užitečný postup“.

Sledujte pořady Blesk Zpráv

Epicentrum S prezidentem v Lánech Ptám se, pane premiére

Redakce Blesk Zpráv pro vás každý týden od pondělí do čtvrtka připravuje pořad Epicentrum s rozhovory na aktuální témata. Kromě toho vám pravidelně přinášíme názory prezidenta Miloše Zeman v pořadu S prezidentem v Lánech a zpovídáme i premiéra Andreje Babiše.

Volby 2020 (podzim)

Krajské volby 2020 Senátní volby 2020

Samo ( 7. října 2017 20:13 )

Z vašich příspěvků je patrné, že nevíte nic o Barmě a o tom, kdo v zemi vládne. V Barmě vládne pořád armáda jako předtím než vojenská chunta propustila Su Ťij na svobodu a v následných volbách se stala premiérkou, ale ve skutečnosti je jenom loutková persona, která slouží k uklidnění situace v Barmě. A o muslimech z Barmy platí to co je známé o muslimech po celém světě. Pokud jich jsou ve státě stovky, je to v pohodě, pokud jsou jich tisíce, začínají problémy a pokud jsou jich miliony, jsou na pořadu dne nepokoje, atentáty a snaha převzít moc ve státě násilím.

MarkusHermann ( 19. září 2017 15:07 )

Aktivistka vyznamenaná Nobelovou cenou mluví za všechno,ještě ji chybí kopie Havlovi lavičky.

agfor ( 19. září 2017 13:36 )

Je dobře, že se Barmánci s muslimama nemazlej. Takhle by to mělo vypadat i v Evropě.

sores ( 19. září 2017 13:07 )

Co svět světem existuje dle historických záznamů černá rasa byla vždy problematická! Je to rasa bez kultury,IQ a vrozené inteligence. Jsou jedničky v zabíjení,znásilňování,krádeží a vnucování pouze své víry a zvyky. Jsou svým způsobem hodně zvířecí, jen nechápu proč táhnou k bílé rase a chtějí jí domoci silou!

Zobrazit celou diskusi
Další videa
Články odjinud