Bob Dylan konečně převzal Nobelovu cenu. Nikdo to ale nesměl vidět

Autor: ČTK, kal - 
1. 4. 2017
20:55

Americký hudebník Bob Dylan v sobotu odpoledne s několikaměsíčním zpožděním převzal ve Stockholmu Nobelovu cenu za literaturu. Švédské televizi SVT to potvrdil člen výboru Švédské akademie Horace Engdahl. Dylan si vymínil, že medaili a diplom přijme na soukromém setkání bez přítomnosti médií.

Že si pětasedmdesátiletý Dylan Nobelovu cenu převezme o tomto víkendu, se vědělo, nebylo ale jasné, kdy přesně se setkání se zástupci Švédské akademie uskuteční. Engdahl večer švédské televizi SVT potvrdil, že se tak stalo v sobotu odpoledne.

Do Švédska Dylan tento víkend zavítal kvůli dvěma koncertům v hlavním městě. První z nich začal v sobotu v 19:30 českého času, druhý se uskuteční v neděli.

Místo projevu Dylan pošle pouze nahrávku

Švédská média v uplynulých dnech spekulovala, že by na těchto akcích mohl zaznít i projev, který je podmínkou toho, aby Dylan obdržel osm milionů švédských korun (22,6 milionu korun), které jsou odměnou pro každého z oceněných.

Stálá tajemnice Švédské akademie Sara Daniusová ale už ve středu uvedla, že Dylan v příštích dnech ve Švédsku proslov nepřednese. Později prý pošle nahrávku s projevem. Nahrávku místo přednášky přímo ve Švédsku v roce 2013 ze zdravotních důvodů zaslala i kanadská spisovatelka Alice Munroová.

Po převzetí ceny šel ve Stockholmu koncertovat

Po dvou víkendových koncertech ve Stockholmu má čerstvý držitel Nobelovy ceny v plánu koncerty v Oslu, Kodani a ve švédském Lundu. Následně zamíří do Německa, kde zahraje fanouškům v Hamburku, Lingenu a Düssledorfu.

Dylan se odmítl zúčastnit tradiční recepce a ceremonie na stockholmské radnici, která se konala loni 10. prosince, v den výročí smrti Alfreda Nobela. Uvedl tehdy, že mu v tom brání závazky.

Pětasedmdesátiletý Dylan, vlastním jménem Robert Allen Zimmerman, je prvním písničkářem, který prestižní Nobelovu cenu dostal. Švédská akademie ho vyznamenala za vytváření poetických novotvarů ve velké tradici amerického písničkářství.

Akademie se setkala s rozporuplnými reakcemi na toto své rozhodnutí. Zatímco někteří nevšední výběr hudebníka uvítali, jiným připadal absurdní.

Doporučujeme
majojo ( 2. dubna 2017 08:37 )

To je od něj fakt pěkný, že se nechal "donutit" k převzetí prestižního ocenění. A ještě si kladl podmínky. Vážila jsem si ho, ale na stará kolena je to čím dál větší šašek. Na Nobelovku to už dost let není.

flesch2z ( 2. dubna 2017 00:38 )

Byla jsem na jeho "koncertě", aréna byla zaplněna sotva z desetiny. Bylo to o ničem a ještě s víc než půlhodinovém zpožděním, ale "koncert" končil přesně, kdy měl. Už bych nikdy nešla, ani zadarmo.

Bystrozraky ( 1. dubna 2017 23:44 )

Podivné chování. Možná jsou v tom další obchodní zájmy. Je snad něco jiného ta slavná pop music, než jeden velký kšeft a podvod? Ale tady to až tak pop music není. Může se tak někdo chovat, když mu někdo dává dvacet miliónů korun. Víte si s tím někdo rady?

Zobrazit celou diskusi
1080p 720p 360p
Další videa