Zemřela šéfka Nobelova výboru Kullmannová Fiveová. Jedna z nejvlivnějších žen světa

Autor: ČTK - 
21. 2. 2017
14:04

Ve věku 65 let zemřela v neděli předsedkyně norského Nobelova výboru. Kullmannová Fiveová byla členkou výboru, který každoročně rozhoduje o laureátech Nobelovy ceny za mír, od roku 2003 a v roce 2015 byla zvolena do jeho čela.

V roce 2014 byla Kullmannové Fiveové diagnostikována rakovina prsu. Konzervativní politička podstoupila léčení, její stav se ale zhoršil a loni byla nucena zrušit svou účast na několika akcích.

Před svým působením v Nobelově výboru byla někdejší podnikatelka Kaci (což je přezdívka vytvořená z jejích dvou křestních jmen Karin Cecilie) Kullmannová Fiveová norskou ministryní obchodu (1989–1990) a šéfkou Konzervativní strany Höyre (1991–1994).

V roce 2015 Kullmannová Fiveová vystřídala ve vedení norského Nobelova výboru někdejšího norského premiéra Thorbjörna Jaglanda a časopis Forbes ji označil za jednu z nejvlivnějších žen světa.

Po několika kontroverzních volbách, jako byl v roce 2009 teprve nastupující americký prezident Barack Obama či v roce 2012 Evropská unie, ocenil Nobelův výbor za předsednictví Kullmannové Fiveové dva křehké, ale reálnější mírové procesy, napsala agentura AFP.

V roce 2015 výbor vyznamenal čtveřici tuniských organizací, která přispěla k budování demokracie v Tunisku po roce 2011, kdy se v zemi uskutečnila první z revolucí „arabského jara“. V roce 2016 dostal Nobelovu cenu za mír kolumbijský prezident Juan Manuel Santos, který dojednal mírovou dohodu s levicovými povstalci z hnutí Revoluční ozbrojené síly Kolumbie (FARC).

Sledujte pořady Blesk Zpráv

Epicentrum S prezidentem v Lánech Ptám se, pane premiére

Redakce Blesk Zpráv pro vás každý týden od pondělí do čtvrtka připravuje pořad Epicentrum s rozhovory na aktuální témata. Kromě toho vám pravidelně přinášíme názory prezidenta Miloše Zeman v pořadu S prezidentem v Lánech a zpovídáme i premiéra Andreje Babiše.

rescarot ( 21. února 2017 15:41 )

Na smrt měla ještě čas, ale že by ji někdo mimo pisálků považoval za nějak výjmečně vlivnou osobu, tím si nejsem jistý. A co se týče ceny o jejímž udělení spolurozhodovala.. "Hvězdy" jako Arafat, Rabin, Obama, EU.. jakýkoliv lesk této "ceny" navždy zprofanovala.

sosacek ( 21. února 2017 15:05 )

Od spolku dementních "redaktorů" Plesku nemůžeš normální zprávy očekávat. Se svým vzděláním a inteligencí, dokážou tak maximálně kydat hnůj.

sosacek ( 21. února 2017 15:02 )

Doufám, že skončila v pekle ta stará prodejná ku.va. Za ty udělené a navrhované "ceny míru" vrahům a jiné sebrance.

steelheart ( 21. února 2017 14:58 )

Nobelova cena za mír nemá žádnou hodnotu

steelheart ( 21. února 2017 14:55 )

a kde je zpráva, že zemřel špičkový ruský diplomat, dlouholetý zástupce Ruska v OSN Vitalij Čurkin? to je mnohem významnější postava na politickém nebi! bylo mu taky 65 let, umřel náhle v pondělí v NY! skutečné politické veličiny vyjádřily k jeho úmrtí hlubokou soustrast - takže tak

Zobrazit celou diskusi
Další videa