Rakousko má mít vládu 20. prosince. Povede ji kancléř mladší než Gross

Autor: jer, ČTK - 
1. 12. 2017
17:20

Nová rakouská vláda by měla složit přísahu 20. prosince. Pro případ, že do té doby jednání o novém kabinetu nebudou dotažena do konce, je alternativním datem ustavení nové vlády 8. leden. Vyplývá to podle agentur APA a Reuters ze zdrojů zasvěcených do koaličních jednání mezi Rakouskou lidovou stranou (ÖVP) a protiimigrační Svobodnou stranou Rakouska (FPÖ).

Novým rakouským kancléřem se má ve svých 31 letech stát šéf lidovců, dosavadní ministr zahraničí Sebastian Kurz, jehož strana zvítězila v parlamentních volbách 15. října. Bude tedy mladším šéfem kabinetu než Stanislav Gross (†45), kterému bylo v době usednutí do premiérského křesla 34 let.

ÖVP od začátku jedná o příští koalici se Svobodnými Heinze-Christiana Stracheho. Obě strany rozhovory označují za přátelské a konstruktivní, ale mnoho podrobností o nich nezveřejňují a ani páteční spekulace o termínech jmenování vlády prezidentem Alexanderem Van der Bellenem oficiálně nekomentovaly.

V rakouských volbách, které se konaly tři týdny po německých a týden před českými v říjnu, získala ÖVP 31,5 procenta hlasů a FPÖ skončila se zhruba 26 procenty třetí těsně za sociálními demokraty (SPÖ), kteří dosud s lidovci tvořili velkou koalici.

Doporučujeme
starypes ( 1. prosince 2017 17:35 )

Tak to bude asi stejný parchant jako náš koloťuk Standa.

Zobrazit celou diskusi
1080p 720p 360p
Další videa