Schwarzenberg o rakouském „Grossovi“: Pohledný mladík, kterého Česko moc nezajímá

Autor: Jakub Veinlich - 
16. 10. 2017
18:40

Rakousko může mít nejmladšího premiéra v Evropě. Sebastian Kurz (31) je ještě mladší, než byl v době svého premiérování Stanislav Gross (†45). Podobný osud mu ale podle odbornice z Asociace pro mezinárodní otázky i bývalého ministra zahraničí s rakouskými kořeny Karla Schwarzenberga (TOP 09) nehrozí. „Řekněme, že je to politický talent,“ zhodnotil Kurze Schwarzenberg.

Musel si připadat jako filmová nebo rocková hvězda. U volební místnosti, kam přišel se svou mladou partnerkou, ho o víkendu čekalo na dvě stě novinářů z rakouských i zahraničních médií. Od 27 let je rakouským ministrem zahraničí. Teď v 31 letech míří Sebastian Kurz s největší pravděpodobností do křesla rakouského kancléře.

Těsně po volbách Kurz poděkoval svým voličům také na Twitteru. „Mnoho, mnoho díky za důvěru. Dnes není vítězství nad ostatními, ale šance na změnu,“ zmínil.

„Na svůj věk je velice zkušeným politikem. Čtyři roky už je v čele ministerstva zahraničí a před tím působil také ve vysoké úřednické funkci, kde měl na starosti právě integraci, a zdá se, že doteď se v těch funkcích osvědčil,“ řekla o Kurzovi pro Blesk.cz Zuzana Lizcová z Asociace pro mezinárodní otázky.

Během působení v politice si Kurz už podle odbornice zvládl získat i na mezinárodní scéně dobré renomé a respekt zahraničních partnerů. „Jeho nízký věk by ho tedy neměl diskvalifikovat,“ dodala Lizcová.

Tvrdý postoj k migrantům

Výsledky předčasných voleb v Rakousku nejsou pro odbornici velkým překvapením. Kurz navíc dokázal ovládnout lidovce tak, že jim vnuknul myšlenku, a jít do voleb pod novým jménem: kandidátka Sebastiana Kurze – nová lidová strana. O druhé místo se podělí sociální demokraté se Svobodnými.

I při rakouských volbách sehrála důležitou roli otázka migrace. A podle Lizcové lidovcům pod vedením Kurze pomohlo, že se strana posunula spíše doprava a zvolila mnohem tvrdší rétoriku, než bývalo zvykem. ÖVP například požaduje to, aby se snížily sociální dávky pro přistěhovalce, aby se přísněji zabezpečily rakouské hranice a aby společnost vytvářela tlak na to, aby ti lidé byli všichni zaměstnaní. „Její pozice se tedy velmi přiblížily straně Svobodných,“ okomentovala postoj rakouských lidovců pro Blesk.cz Lizcová.

Expertka: Narušení vztahů s Českem nehrozí

Narušení vztahů s Českou republikou ani pod novým vedením ze strany Rakouska nehrozí. I když ještě nedávno byli hrozbou rakouští socialisté, kteří skončili na třetí příčce.

„FPÖ – Svobodná strana Rakouska – ve vládě by pro nás dřív mohla představovat určité riziko toho, že by se ty vztahy mohly zhoršit. Její předseda Heinz-Christian Strache ale naopak v předvolebním boji říkal, že by chtěl prohloubit vztahy se zeměmi Visegrádu, právě kvůli tomu, že si s nimi rozumí v přístupu k migrační otázce, ale potom je další otázkou, jak by to fungovalo v praxi,“ odhadla další vývoj Lizcová.

V minulém období tvořili lidovci a socialisté v Rakousku velkou koalici. Jenže voliče podle bývalého českého ministra zahraničí s rakouskými kořeny Karla Schwarzenberga právě končící vláda zklamala. A Kurz z toho vytěžil v předvolební době maximum. Schwarzenberg, čestný předseda TOP 09, v rozhovoru pro Blesk.cz zhodnotil Kurze jako mladého, nadějného a pohledného politika.

Blesk.cz: Co říkáte na výsledky voleb?

Rakousko se výrazně posunulo doprava. O tom nejsou pochyby. A je to z důvodů kromobyčejné frustrace Rakušanů v posledních letech z takzvané velké koalice, která už později nebyla schopná vládnout a nehýbala se z místa a lezla lidem strašně na nervy.

Takže se objevil mladý pohledný muž, který je velice mladý nadaný politik, a ovládl situaci. Porazil tedy dlouho vládnoucí sociální demokracii s jejím kancléřem Christianem Kernem, který když byl zvolen před rokem a půl, tak byl viděn jako nová naděje strany, což se tak úplně nestalo. A porazil také svobodomyslné, kteří očekávali, že budou z této situace těžit.

Nicméně situace je samozřejmě ta, že teď mají svobodomyslní (Svobodná strana Rakouska, pozn. red.) s panem Strachem (Heinz-Christian Strache, pozn. red.) karty v ruce. Oni rozhodují, jaká bude koalice do budoucna – poněvadž mezi lidovci a sociálními demokraty už je taková atmosféra, že novou velkou koalici sotva vytvoří a naštvali by také své voliče.

Blesk.cz: Myslíte, že se Sebastian Kurz osvědčí v pozici možného rakouského premiéra? Přeci jen je mu 31 let. Pravda, poslední čtyři roky má zkušenosti jako ministr zahraničí.

Právě jako ministr zahraničí se poměrně osvědčil. Jak se osvědčí jako premiér, uvidíme. Ale řekněme, že je to politický talent, o tom nejsou nejmenší pochyby. To, jak zmanipuloval vlastní stranu, která šla do voleb nikoliv jako strana lidová, nýbrž jeho, to už byl pozoruhodný výkon. On to má opravdu velice dobře promyšlené.

Blesk.cz: Proč vůbec došlo k přejmenování Strany lidové pro letošní volby?

Aby strana využila té jeho popularity a aby bylo zřejmé, že má velký vliv na tu stranu. Ukázal, že v ní opravdu jasně dominuje.

Blesk.cz: Nemůže Kurz ve svém věku dopadnout podobně, jako kdysi mladý český premiér Stanislav Gross, který vedl vládu v pouhých 35 letech? Jeho hvězda rychlé vylétla, ale pak také víme, jak skončila.

Já myslím, že Sebastian Kurz je dosti dlouho v politice a nepodlehne těm pokušením, kterým podlehl svého času Standa Gross, který se nechal manipulovat atd. Kurz je více samostatný, on má strategii, že tu stranu manipuluje, ne ona jeho.

Předčasné parlamentní volby v Rakousku (2017)Předčasné parlamentní volby v Rakousku (2017) | 

Blesk.cz:  Může případný nástup tohoto muže k moci nějak ovlivnit vztahy České republiky a Rakouska?

To teprve uvidíme. Ono ho to ale moc nezajímá. On se baví především s Maďarskem, které s ním sdílí názor, jak zamezit přílivu migrantů. Bude se tedy ohlížet spíš na Budapešť a Praha není příliš v jeho zájmu.

Blesk.cz: A jak k němu budou podle vás přistupovat státníci v rámci Evropské unie?

Samozřejmě jako k rakouskému kancléři, určitě ho přijmou. Jeho věk ho vůbec nebude diskvalifikovat při různých jednáních. Evropské státy se kdysi pokoušely izolovat kancléře Wolganga Schüssela, když vytvořil černomodrou koalici, a byl to velký trapas a vlastně to celé šlo do háje, takže teď budou všichni velmi opatrní. A budou s ním zacházet jako s každým jiným zvoleným kancléřem.

Blesk.cz: Ovlivní výsledek rakouských voleb volby v České republice?

Moc ne. Myslím, že volíme nezávisle na sobě, tak jako rakouské volby dopadly nezávisle na německých, myslím, že ani my se nenecháme moc ovlivnit těmi výsledky. Popravdě řečeno, naše politické strany jsou naprosto odlišné od rakouských. Strana lidová a rakouští lidovci jsou rozdělení padesátiletým vývojem. ODS je svými myšlenkami ještě víc svobodomyslnější, ale není tak radikální.

Doporučujeme
gabreta ( 12. prosince 2017 11:42 )

Jak se dědek rychle probudil, když jde o domovinu co??

11karel11 ( 17. října 2017 13:20 )

Takové dementní strašidlo máme v parlamentu, ono je jich tam více.

moiaza ( 16. října 2017 23:06 )

Tento senilní stařec který prospí 23 hod denně, chce o někom mluvit?

avina ( 16. října 2017 20:28 )

Karel zajel za manželkou a tam sledoval volby?! Chodí zde na pivo s voliči. Potřebuje přilepšit důchod, chybí peníze pro milenku J.Vopěnkovou. Dnes se omluvil z jednání PS. Stejně by tam spal. Polovina byla MIMO SÁL, ALE VELKÉ PRACHY ČERPAJÍ.

a-z- ( 16. října 2017 19:27 )

To víš, v Rakousku se mluví německy, ale to bys asi nepochopila.

Zobrazit celou diskusi
1080p 720p 360p
Další videa
Články odjinud