Trump označil senátorku za Pocahontas. Je to rasistické, rozčílila se

Autor: ČTK - 
28. listopadu 2017
09:05

Americký prezident Donald Trump na setkání veteránů z druhé světové války z indiánského kmene Navajů označil demokratickou senátorku za stát Massachusetts Elizabeth Warrenovou za legendární indiánku Pocahontas. Warrenová Trumpovu poznámku považuje za rasistickou. Informovala o tom dnes agentura Reuters.

Veteráni, kteří se s Trumpem setkali, byli takzvaní code talkers, neboli uživatelé jazykového kódu založeného na nepsaném jazyce Navajů, který za druhé světové války dokonale zmátl Japonce. Kód, využitý armádou USA v Tichomoří, byl jen v hlavách Navajů vycvičených v rádiové komunikaci.

Každá zpráva přečtená nahlas „code talkerem“ byla vzápětí okamžitě zničena. „Japonci dělali všechno možné, aby kód prolomili, ale nikdy se jim to nepodařilo,“ řekl podle AP jeden z prvních code talkerů Chester Nez v rozhovoru, který poskytl v roce 2010.

Americký prezident veterány na setkání, které se konalo v pondělí v Kongresu, pochválil a řekl: „Byli jste tu mnohem dříve než kdokoliv z nás... je tu ale jedna senátorka, která tu už je také hodně dlouho. Říkají jí Pocahontas“.

Bílý dům: Lidi spíš pohoršuje, že lže o svém původu

Trump během prezidentské kampaně označil Warrenovou za Pocahontas několikrát poté, co řekla, že má indiánské předky.

Warrenová dříve učila na právnické fakultě Harvardovy univerzity a byla poradkyní Trumpova předchůdce Baracka Obamy. Do Senátu byla zvolena v roce 2012.

„Je smutné, že si prezident Spojených států nedokáže ani během ceremoniálu, který se konal na počest těchto hrdinů, odpustit rasistické poznámky,“ řekla Warrenová ve vysílání televize MSNBC.

Mluvčí Bílého domu Sarah Sandersová odmítla, že Trumpova poznámka byla rasistická. „Myslím, že většinu lidí pohoršuje, že senátorka Warrenová lže o svém původu s vidinou kariérního růstu,“ řekla Sandersová.

Šéf Národního kongresu amerických indiánů Jefferson Keel požádal Trumpa, aby poselství Pocahontas nezneužíval.

Sledujte pořady Blesk Zpráv

Epicentrum S prezidentem v Lánech Ptám se, pane premiére

Redakce Blesk Zpráv pro vás každý týden od pondělí do čtvrtka připravuje pořad Epicentrum s rozhovory na aktuální témata. Kromě toho vám pravidelně přinášíme názory prezidenta Miloše Zeman v pořadu S prezidentem v Lánech a zpovídáme i premiéra Andreje Babiše.

ondra1974 ( 28. listopadu 2017 12:32 )

Rasisticke je od demokraticke senatorky to, ze pouzila lez a v dotazniku na vysoce placenou pozici kde lzive uvedla,je je "minority" ze ma indianske predky, zcasti Cherokee a zcasti Delaware. No ale dulezite je zde fakt, ze muze lharka oznacit jako vsichni jeho nepratele, za rasistu. Harvard Law School in the 1990s touted Warren, then a professor in Cambridge, as being "Native American." They singled her out, Warren later acknowledged, because she had listed herself as a minority in an Association of American Law Schools directory. Critics note that she had not done that in her student applications and during her time as a teacher at the University of Texas.

mma79 ( 28. listopadu 2017 09:43 )

Za chvíli bude i rasismus vyčistit si zuby bílou pastou.

Zobrazit celou diskusi
Další videa
Články odjinud