Ruská kontrarozvědka zadržela polského historika. Komu šlápl bádáním na „kuří oko“?

26. 11. 2017
20:16

Ruská kontrarozvědka FSB zadržela v Moskvě polského historika Institutu národní paměti (IPN) Henryka Glebockého a nařídila mu opustit zemi. S odvoláním na IPN o tom dnes informovala agentura PAP. Mluvčí Jagellonské univerzity, na které historik rovněž působí, dnes rádiu ZET řekl, že Glebocki je již zpátky v Krakově.

Kontrarozvědka FSB Glebockého podle listu Gazeta Wyborcza zadržela v Moskvě již v pátek. Následně mu dala 24 hodin na opuštění Ruska. V případě neuposlechnutí by polskému historikovi hrozila deportace. Důvod svého rozhodnutí, které padlo již v úterý, ruská kontrarozvědka podle IPN neuvedla, a Glebocki se tak proti němu nemohl odvolat. FSB polskému historikovi údajně zároveň zakázala opětovný vstup do Ruska.

Glebocki podle listu Gazeta Wyborcza v Moskvě pobýval od 14. listopadu za účelem bádání v ruských archivech a knihovnách. Historik se zabývá dějinami polsko-ruských vztahů v 19. a 20. století. Ve středu a ve čtvrtek přednášel na toto téma v Petrohradu na půdě Polského institutu a ruského nevládního hnutí Memorial, které mapuje historii sovětských represí.

Polské velvyslanectví v Moskvě podle agentury PAP uvedlo, že situaci kolem zadržení Glebockého „monitoruje“. Polský Institut národní paměti (IPN), pro který Glebocki mimo jiné pracuje, se podobně jako český Ústav pro studium totalitních režimů zabývá obdobím druhé světové války a komunismu.

Prezident Zeman navštívil Rusko:

Video Miloš Zeman odsoudil článek o okupaci. „Šílenec s vylízaným mozkem,“ říká o jeho autorovi - Vera Renovica
720p 360p

salto ( 27. listopadu 2017 08:06 )

Ještě před 1. sv. válkou žádné Polsko neexistovalo, bylo pěkně rozdělené mezi císařské Německo, Rakousko-Uhersko a carské Rusko. Kdyby carské Rusko porazilo Německo a Rakousko-Uhersko, tak by opět žádné Polsko nebylo. Tím, že v Rusku zvítězili bolševici a ihned vystoupili z války (tzv. Dekret o míru) nastaly vhodné podmínky pro vznik Polska. Takže Poláci by měli být vděčni V.I. Leninovi za to, čím dnes jsou a nechápu proč pořád kafraj

olomouc ( 26. listopadu 2017 21:35 )

 Takže všetci zadrzani Rusi v Európe a v Amerike niekomu šlápli na „kuří oko“?

Zobrazit celou diskusi
1080p 720p 360p
Další videa