Na rakovinu vás otestují i v supermarketu. Britové mají novou rychlejší metodu

Autor: Darina Jíchová - 
21. listopadu 2017
21:32

Ve Velké Británii se rozhodli zrychlit diagnostikování rakoviny a ředitel Národní zdravotnické služby (NHS) Simon Stevens oznámil, že se lidé budou moci nechat testovat na parkovištích u supermarketů. Díky mobilním CT skenerům lze provést vyšetření na jakémkoli místě. Lidé si mohou nechat udělat test a nemusí se kvůli němu objednávat do nemocnice, informoval o tom deník Telegraph.

Stevens navíc uvedl, že tato nová, nekonvenční metoda je rychlejší než tradiční přístupy. Byla již vyzkoušená při pilotním testování v Manchesteru, kde bylo odhaleno čtyřikrát více případů rakoviny plic, než by za stejný čas zjistili v nemocnici. U většiny pacientů, 80 % případů, se jednalo o první nebo druhé stádium nemoci, která jsou snadno léčitelná.

Podle NHS se jen 20 % případů rakoviny plic podaří zachytit v této rané fázi. Šance na naprosté vyléčení se tak u pacientů rapidně zvýšila. Zkušební test mobilního skeneru plic probíhal následovně: praktičtí lékaři z Manchesteru dopisem vyzvali své pacienty – kuřáky i nekuřáky ve věku 55 až 74 let - aby se dostavili na vyšetření plic do místního nákupního centra.

Pilotní zkouška

Nejprve proběhlo rychlé vyšetření dýchacího systému, poslechy plic a podobně. Pokud lékaři u pacienta zaznamenali typické příznaky rakoviny jako přetrvávající kašel, dušnost, nebo omezenou kapacitu plic, nabídli jim, že jim na místě udělají rentgen plic.

NHS hodlá tuto novou technologii zavést i do všech britských nemocnic s nadějí, že pacienti budou rychlá vyšetření sami vyhledávat. U rakoviny plic to ale nekončí, Stevens potvrdil to, že v příštím roce by chtěla NHS představit domácí test na rakovinu tlustého střeva. Doufají, že si jim podaří včas podchytit kolem 1500 případů ročně.

Během tiskové konference ředitel NHS uvedl, že díky novým metodám se jim daří každoročně zachraňovat více životů. „Počet lidí, u kterých se nám podařilo zastavit a vyléčit rakovinu, se neustále zvyšuje. Během následujících 18 měsíců budeme zřizovat testovací stanice u supermarketů a distribuovat domácí testy. Chceme, aby se nechalo testovat co nejvíce lidí. Čím dříve se nám podaří nemoc zachytit, tím větší je naděje na vyléčení,“ uvedl Stevens.

Dany Bellová, specialistka z Macmillanova centra pro léčbu rakoviny, souhlasí se Stevensem: „Čím dříve je u člověka diagnostikovaná rakovina, tím větší je jeho šance na uzdravení. Tato nová metoda testování je úžasná a je skvělé, že se v Británii ujala. Rakovina plic se u pacientů málokdy zachytí v raném stádiu,“ řekla Bellová.

V Česku i Británii je vysoká úmrtnost na rakovinu

Británie se do boje s rakovinou pustila poté, co Organizace pro hospodářskou spolupráci a rozvoj zveřejnila seznam zemí s největší úmrtností na rakovinu. Velká Británie, společně s Českou republikou a Litvou, patří mezi 11 zemí s nejvyšším počtem obětí rakoviny. Jedná se o 222 mrtvých na 100 tisíc osob.

Rakovina plic je tím nejčastějším druhem rakoviny v Británii. Ročně je zaznamenáno až 46 tisíc případů. NHS nyní veřejnost informovala, že bude potřebovat více pracovníků, aby zvládla provést co nejvíce testů. Do „mobilních ordinací“ budou moci přijít lidé i bez pozvánky od jejich praktického lékaře. Kromě vyšetření plic bude návštěva zahrnovat i měření tlaku. NHS plánuje zaškolit hasiče a učitele, kteří pak budou schopni mobilní skener a další vybavení „ordinace“ ovládat.

Video  O rakovině bez obalu: Horká linka pomohla stydlivým!  - Iva Dvořáková, Aleš Brunclík

Sledujte pořady Blesk Zpráv

Epicentrum S prezidentem v Lánech Ptám se, pane premiére

Redakce Blesk Zpráv pro vás každý týden od pondělí do čtvrtka připravuje pořad Epicentrum s rozhovory na aktuální témata. Kromě toho vám pravidelně přinášíme názory prezidenta Miloše Zeman v pořadu S prezidentem v Lánech a zpovídáme i premiéra Andreje Babiše.

Volby 2020 (podzim)

Krajské volby 2020 Senátní volby 2020

Buďte první, kdo se k tématu vyjádří.

Zobrazit celou diskusi
Další videa
Články odjinud