Pátek 2. června 2023
Svátek slaví Jarmil, zítra Tamara
Polojasno 23°C

Záhadná smrt básníka Pabla Nerudy. Testy rakovinu vyloučily, byla to vražda?

Autor: ČTK, Darina Jíchová - 
21. října 2017
08:30

Chilský básník Pablo Neruda nezemřel na rakovinu, jak je uvedeno v úmrtním listu. Oznámil to podle agentury AFP mezinárodní tým expertů. Zatím však neodhalil skutečnou příčinu básníkovy smrti. Už delší dobu se spekuluje o tom, že Neruda mohl být při puči v roce 1973 zavražděn agenty diktátora Augusta Pinocheta.

„Stále nemůžeme vyloučit ani potvrdit, zda je příčina smrti Pabla Nerudy přirozená, nebo násilná,“ uvedl Aurelio Luna z šestnáctičlenného týmu expertů. Tým bude nyní pokračovat v dalších testech.

Umělec, který si svůj literární pseudonym zvolil na počest českého básníka Jana Nerudy, zemřel v roce 1973 ve věku 69 let. Jeho ostatky byly v roce 2013 exhumovány s cílem zjistit, zda zemřel přirozenou smrtí, nebo byl otráven. Dosavadní analýzy sice zatím nenašly důkazy otravy, chilská vláda nicméně v roce 2015 připustila, že básník mohl být zavražděn.

Neruda zemřel 12 dní po vojenském převratu, který nahradil vládu socialistického prezidenta Salvadora Allendeho, jehož básník podporoval, režimem generála Augusta Pinocheta. Nerudův pohřeb se pak stal demonstrací proti Pinochetově vládě.

Neruda byl zavražděn, tvrdí jeho řidič

Nerudův osobní řidič Manuel Araya je přesvědčený, že básníka otrávila tajná služba. Uvedl, že mu Neruda ráno toho dne, kdy zemřel, volal. Řekl mu, že mu v noci někdo píchl injekci do břicha a vyzval ho, aby za ním přijel do nemocnice. „Neruda byl zavražděn, nechtěli, aby odjel ze země, tak ho zabili. Tak se to stalo, to je moje výpověď a tu nezměním,“ trvá na svém Araya.

Zobrazit celou diskusi
Video se připravuje ...
Další videa