Putina chce sesadit známá moderátorka Sobčaková. Říkají jí ruská „Paris Hilton“

Autor: ČTK, dj - 
19. 10. 2017
17:00

Populární televizní moderátorka Ksenija Sobčaková (35) a kmotřenka současného prezidenta Vladimira Putina ve čtvrtek oznámila kandidaturu v prezidentských volbách. Ty proběhnou v březnu 2018 a Sobčaková se v politice řadí k Putinově opozici. Dcera zesnulého petrohradského starosty Anatolije Sobčaka, pod jehož patronátem Putin začínal kremelskou kariéru, kandidaturu ohlásila v dopisu pro list Vedomosti.

Skandály opředená žena, která bývá označována za ruskou Paris Hilton, se dostala do povědomí ruské veřejnosti jako moderátorka televizní reality show. Má za sebou i několik filmových rolí, zhostila se řemesla módní návrhářky a jako novinářka se angažovala v opozičních médiích. Jako celebrita a hvězda moskevských salonů je známá po celém Rusku.

Sobčaková oznámila svoji kandidaturu:

Sobčaková se už řadu let angažuje v protestním hnutí proti kremelské vládě. V roce 2012, v době silných protestů proti Putinovu znovuzvolení, její byt prohledávala policie. Sám prezident se o ní několikrát veřejně zmínil, vzhledem k úctě, kterou zachovává k památce jejího otce, se ale zdržuje kritických poznámek. Kreml zprávu o kandidatuře Sobčakové komentoval slovy, že „je plně v souladu s ústavou“.

Proti korupci, která prosákla až na venkov

„Každý z nás může a musí vyjádřit své stanovisko, svůj nesouhlas se státní mocí, která trvá na své věkovité nezastupitelnosti,“ napsala prezidentská kandidátka. „Musíme vyjádřit nesouhlas s rozpadajícím se školstvím a zdravotnictvím, s děsivou korupcí a s propagandou, kterou nasákla celá společnost od vesnických škol až po Kreml, s všudypřítomným násilím policie, s válkou a mezinárodní izolací,“ stojí v dopisu, který Sobčaková zaslala listu Vedomosti.

Podle ruských analytiků se Sobčaková může považovat za vhodnou alternativu charismatického Alexeje Navalného, považovaného v Rusku za vůdčí opoziční osobnost. Navalnyj totiž podle názoru ruské ústřední volební komise kandidovat nesmí, protože mu byl uložen podmíněný trest. Protikorupční bloger takový výklad popírá, na kandidatuře trvá a soudní obvinění z údajných podvodů odmítá.

Sobčaková v dopisu varovala před bojkotem voleb na protest proti restrikcím vůči Navalnému. „Vstupuji do voleb jako mluvčí těch, kdo kandidovat nemohou,“ uvedla. Zdůraznila ale, že trvá a bude trvat na tom, aby Navalnyj byl očištěn a aby kandidovat mohl. Pokud se tak prý stane, je ochotna s ním spolupracovat či se vlastní kandidatury dokonce vzdát.

Navalnyj není z její kandidatury nadšený

Navalnému se podle moskevského rozhlasu Echo Moskvy vstup Sobčakové do boje o prezidentský post nelíbí. Stejně jako další opoziční politici se prý domnívá, že její kampaň opozici oslabí a roztříští její síly, které daleko zaostávají za mohutnou volební mašinerií stávající hlavy státu. Putin by měl svou kandidaturu ohlásit do konce roku.

Hlavním a podle samotné Sobčakové velmi obtížným úkolem bude nyní shromáždění 300 tisíc podpisů nutných k oficiálnímu vstupu do volební kampaně, která začíná v prosinci.

Doporučujeme
balika ( 19. října 2017 18:04 )

Nepřipadá v úvahu. Rusi jsou jiné mentality, tamním chlapům nebude velet nějaká Dolly Bastr.

Zobrazit celou diskusi
1080p 720p 360p
Další videa