Hrozba terorismu je vyšší než kdy jindy, tvrdí šéf britské tajné služby

Autor: ČTK - 
17. 10. 2017
20:52

Šéf britské tajné služby Andrew Parker výjimečně poskytl rozhovor novinářům. Prohlásil v něm, že hrozba teroristického útoku je v Británii nejvyšší za 34 let jeho služby. Podle agentury AP dodal i to, že MI5 neustále rozšiřuje a obnovuje své kapacity, přesto ale nedokáže zabránit všem útokům na civilisty.

Hrozba islámského terorismu podle Parkera dramaticky vzrostla tento rok, kdy při atentátech v Londýně a Manchesteru zemřelo dohromady 36 lidí. „Během posledních čtyř let bylo ve Spojeném království zmařeno 20 útoků,“ uvedl Parker s tím, že letos do června zatkly bezpečnostní jednotky 379 lidí podezřelých z terorismu.

Podobně jsou na tom podle ředitele MI5 i další evropské země, především Francie, Belgie, Německo a Španělsko.

Video Zátarasy v centru Prahy, autobus na Karlově mostě: Politici v debatě Blesk.cz řešili bezpečnostní opatření - Blesk Zprávy
1080p 720p 360p

„Rozsah našeho působení je větší než kdykoli předtím,“ řekl Parker. Jeho úřad podle něj v současné době vede 500 vyšetřování týkajících se zhruba 3000 lidí, kteří jsou bezpečnostním složkám známi kvůli svým extremistickým aktivitám. V minulosti podle Parkera MI5 prověřila přes 20 000 lidí podezřelých z vazeb na teroristy. Parker dodal, že v Británii se bezpochyby pohybují „násilničtí extremisté“, kteří ještě nebyli odhaleni.

Riziko útoků podle něj roste s možným návratem britských občanů, kteří v Sýrii a Iráku bojovali po boku radikálů z takzvaného Islámského státu.

Parker soudí, že MI5 je pro boj s terorismem dobře vybavena. V dalších letech by počet pracovníků tajné služby měl vzrůst ze 4000 na 5000. Přesto ale podle něj není možné všem atentátům zabránit. „Někdy se stanou, protože toto je svobodná společnost, liberální demokracie, a my každého pořád nemonitorujeme. Ani bychom v takové zemi nechtěli žít,“ uvedl.

Parker rovněž vyzval technologické společnosti, aby spolupracovaly s vládou na tom, aby extremisté nemohli používat pro nezjistitelnou komunikaci sociální sítě.

Video Petr Gazdík o teroristickém útoku v Manchesteru - Blesk TV
1080p 720p 480p 360p 240p

Doporučujeme
barracuda.sro ( 17. října 2017 21:26 )

Neměly jste si zavšivit svou ZEMI Islámským teroristickým hnojem !!!!

Zobrazit celou diskusi
1080p 720p 360p
Další videa