Rusové ukázali superledoborec Sibiř. Je největší na světě a pohání ho dva reaktory

Autor: Mii - 
25. září 2017
17:45

Největší a nejsilnější jaderný ledoborec na světě. S takovým plavidlem se mohou chlubit Rusové, kteří loď, jež trhá všechny dosavadní rekordy, poprvé představili veřejnosti. Ruská vláda chce s její pomocí posílit svoji prezenci v Arktidě, kde plánuje rozsáhlou těžbu tamního nerostného bohatství.

Ledoborec se jmenuje Sibiř, obsahuje dva jaderné reaktory, je dlouhý 173 metrů, váží 33 500 tun a dokáže rozrazit led až tři metry tlustý. Jeho hlavním úkolem je vytvořit cestu pro zásobovací lodě a zvýšit ekonomickou aktivitu v oblasti.

Slavnostní představení Sibiře proběhlo v Petrohradě a přišly se na něj podívat davy lidí. Pískaly a oslavovaly další z úspěšných lodních projektů, tentokrát jeden z největších od pádu Sovětského svazu.

Rusko doteď disponovalo jen dvěma podobnými jadernými ledoborci. Jedním jménem Arktika, který byl uveden do služby minulý rok, a Ural. Společně se všechny tři lodě mají stát „největší a nejsilnější flotilou jaderných ledoborců na světě,“ jak píše ruská agentura TASS. Vznikly v rámci programu, který má prosté označení Projekt 22220.

Ropa za miliardy v Arktidě

Ruské úřady se snaží udržet v arktických vodách silnou pozici kvůli zdejšímu rozsáhlému minerálnímu bohatství. V oblasti se nacházejí také ropné zásoby v hodnotě stovek milionů dolarů (miliard korun).

„Rusko drží díky své jaderné síle pozici vůdce dalekého severu,“ vysvětloval agentuře Vyacheslav Ruksha, šéf Atomflotu, státní organizace, která lodě spravuje. „Jen díky jaderným ledoborcům můžeme světu ukázat, jaký význam Severozápadní průjezd má,“ dodal.

Severozápadní průjezd je námořní cesta, která spojuje Atlantský a Tichý oceán přes Severní ledový oceán. Většina této cesty je pokryta ledem nebo ledovými krami, proto není bez asistence těžké techniky průjezdná.

Rusové plánují v rámci Projektu 22220 ještě jednu loď. Bude se jmenovat Vůdce a má být schopná rozrážet led hluboký až 4,5 metru. Země předpokládá, že se všemi čtyřmi ledoborci by průjezd mohl být otevřený celý rok.

„Možnost, že cesta bude otevřená celý rok, je doslova za dveřmi. Rusko bude schopné ještě lépe vykonávat závazky, které má vůči svým zahraničním klientům a díky kterým je známé,“ dodal pro britský server The Mirror Alexei Rakhmanov, prezident United Shipbuilding Corporation.

VIDEO: Unikátní ledoborec se před časem objevil i na Labi.

Video  Takhle spouštěli unikátní ledoborec na Labe.  - Video - Jana Ulrichová

Sledujte pořady Blesk Zpráv

Epicentrum S prezidentem v Lánech Ptám se, pane premiére

Redakce Blesk Zpráv pro vás každý týden od pondělí do čtvrtka připravuje pořad Epicentrum s rozhovory na aktuální témata. Kromě toho vám pravidelně přinášíme názory prezidenta Miloše Zeman v pořadu S prezidentem v Lánech a zpovídáme i premiéra Andreje Babiše.

tgbg ( 26. září 2017 08:36 )

Chudáci fašističtí Rusáci nemají co do huby, ale pořád se chlubí nesmysly.

jir-ka ( 25. září 2017 19:03 )

Tak rusácí měli vždycky všechno největší . Hlavně ve vedení strany a vlády . Koko.ty .

Zobrazit celou diskusi
Další videa
Články odjinud