Chlapce poslali na léčení ze závislosti na internetu. Po dvou dnech zemřel

Autor: Darina Jíchová - 
23. srpna 2017
12:28

Čínský teenager Li Ao (18) nastoupil do odvykacího kempu v Anhui, měl tam strávit 180 dní a léčit se ze závislosti na internetu. Už po dvou dnech však jeho rodiče obdrželi zprávu o tom, že jejich syn byl převezen do nemocnice, kde později i zemřel.

V Číně jsou podobné kempy značně rozšířené, některé jsou soukromé, ale jiné jsou součástí nemocnic nebo škol. Jejich cílem je zbavit děti závislosti na internetu a hraní počítačových her. V mnoha z těchto zařízení je dodržována přísná vojenská disciplína, v minulosti už se objevilo několik stížností ohledně tvrdého zacházení s pacienty. Vláda letos zakázala léčbu elektrošoky, kterou některá centra využívala.

Závislost na internetu se mezi dětmi v poslední době velmi rozmohla a rodiče se snaží kontrolovat, kolik času jejich potomci stráví online. Většinou to ale nezvládnou ohlídat, a proto volí variantu odvykacích kempů. „Učitelé z centra nám řekli, že nepoužívají tělesné tresty, že se o syna dobře postarají,“ uvedl Liův otec.

Chlapcovi rodiče v rozhovoru s televizí CCTV popsali svůj příběh. Liova matka řekla, že si její syn vypěstoval silnou závislost na internetu a doma mu už nebyli schopní s tím pomoci, proto se rozhodli pro odvykací kemp. Podle letáků centrum využívalo metody vojenského výcviku a psychologického tréninku.

Začátkem srpna syna do zařízení odvezli, ale již po dvou dnech byli informováni o tom, že jejich syn je na pohotovosti. Když dorazili do nemocnice, doktor jim oznámil, že jejich syn na následky četných vnějších i vnitřních zranění zemřel. „Jeho tělo bylo pokryto jizvami,“ rodiče se na syna šli podívat do márnice.

„Když jsem tam syna vezla, byl v naprostém pořádku. Co se během těch 48 hodin mohlo stát?“ ptala se paní Liuová. Podle místních novin policie zadržela ředitele a zaměstnance centra a celý objekt uzavřela. Celý případ se vyšetřuje, není jasné, co se stalo.

Není to první úmrtí spojené s odvykacími centry. V loňském roce čínská policie vyšetřovala vraždu matky, která chtěla svou dceru poslat na léčení. Dívka se tam však bála jít, a tak matku raději zabila. Dívka v kempu už jednou byla a stala se tam obětí zneužívání. 

Sledujte pořady Blesk Zpráv

Epicentrum S prezidentem v Lánech Ptám se, pane premiére

Redakce Blesk Zpráv pro vás každý týden od pondělí do čtvrtka připravuje pořad Epicentrum s rozhovory na aktuální témata. Kromě toho vám pravidelně přinášíme názory prezidenta Miloše Zeman v pořadu S prezidentem v Lánech a zpovídáme i premiéra Andreje Babiše.

Volby 2020 (podzim)

Krajské volby 2020 Senátní volby 2020

Buďte první, kdo se k tématu vyjádří.

Zobrazit celou diskusi
Další videa
Články odjinud