Bojovníci ISIS prchají: Do Francie se vrátilo skoro 300 džihádistů

Autor: ČTK, val - 
6. 8. 2017
10:37

Z válečných zón v Sýrii a Iráku se do Francie vrátilo 271 občanů, kteří tam odešli bojovat za islámské radikály. Je mezi nimi 54 nezletilých a pětina jsou ženy, řekl ministr vnitra Gérard Collomb v rozhovoru s listem Le Journal du Dimanche (JDD). Všechny navrátilce podle něj vyšetřuje prokuratura a někteří jsou ve vazbě.

Úřady odhadují, že celkem odešlo bojovat za radikály z takzvaného Islámského státu (IS) do Sýrie a Iráku asi 700 francouzských občanů. Francie, stejně jako další evropské země, řeší, jak s nimi po návratu do vlasti naložit.

Na otázku, kolik Francouzů bylo v bojích zabito, ale Collomb nedokázal odpovědět. „Tyto informace je obtížné získat,“ řekl. Odborník na džihádisty Romain Caillet ale podle JDD soudí, že o život přišlo mnoho takových Francouzů. „To je stejně to, co si většina z nich přála,“ uvedl Caillet.

Poměrně nízký počet navrátilců z řad francouzských radikálů je podle něj dán tím, že Islámskému státu je těžké uniknout a válečnou zónu opustit. Syrsko-turecká hranice je navíc stále méně propustná. „Není to nemožné, ale musíte mít peníze a síť kontaktů,“ řekl Caillet. Větší šanci na útěk mají podle něj řadoví bojovníci než ti výše postavení, které IS chrání.

Islámský stát v posledních měsících ztratil rozsáhlá území v Sýrii i Iráku. Arabsko-kurdské jednotky nyní dobývají východosyrskou Rakku. Město je hlavním syrským střediskem islamistů. Hlavní bašta IS v Iráku, město Mosul, je už od července v rukou iráckých sil.

Doporučujeme
al.bunda ( 6. srpna 2017 16:10 )

A co Makarón,určitě je s nadšením přivítal osobně

hejhej ( 6. srpna 2017 14:37 )

kklx: Přijímat vrahy svých lidí dokáže jenom zrůda. Nejedná se jen Německo a Francii, naši kandidáti na prezidenta Horáček a Drahoš je chtějí přijímat také,stejně jako ČSSD, Topáci, Odesáci a frátenicí.

flesch2z ( 6. srpna 2017 11:20 )

Vrátili se, protože jsou podporováni EU.

iFender ( 6. srpna 2017 11:19 )

Macron nakecal toho az beda.Skutek utek.Zdegenerovani Fracouzi si za to mohou sami.Stale se priblizuji k Africe."LePenka" to mohla uz nyni resit a veci by se daly do pohybu.Jedine co Macronovi jde je vyhrozovat stredni Evrope Visegradu.Jinak tam je pusto a prazdno.

bandour ( 6. srpna 2017 11:18 )

no to je radostná zpráva, že se vrátili do Evropy a nikdo je nezmasakruje

Zobrazit celou diskusi
1080p 720p 360p
Další videa