Čech našel při potápění na Džerbě poklad! Dostal za to další dovolenou

Čech našel na Džerbě vzácnou kadidelnici.
Autor: ljš - 
20. 7. 2017
20:18

Užíval si krásy podmořského světa a najednou narazil na obrovskou vzácnost! Český turista našel při potápění v asi třímetrové hloubce na tuniském ostrově Džerba dobře zachovalou kadidelnici z období punských válek.

Čech, kterého tuniský server Kapitalis.com uvádí pod jménem Radek Šír, kadidelnici pocházející přibližně z třetího století př. n. l. našel 9. července, když se potápěl asi 90 metrů od břehu. V přibližně třímetrové hloubce si všiml zvláštního předmětu v písku.

O nálezu okamžitě informoval vedení hotelu, které na místo povolalo námořní gardu, s jejíž pomocí byl předmět vyzvednut. Archeolog Sami Ben Tahar pak potvrdil pravost předmětu a zařadil ho do období punských válek.

Kadidelnice je podle odborníků v dobrém stavu a zdobí ji hlava řecké bohyně plodnosti a sklizně Demetér. Zřejmě pochází ze Sicilie, odkud se dostala ke Kartágincům, kteří v punských válkách bojovali s Římany.

Na základě objevu českého turisty bude v místě zřejmě proveden rozsáhlejší průzkum. Nálezce byl za to náležitě odměněn. Hotelový management mu jako projev uznání nabídl další dovolenou.

Doporučujeme
Zobrazit celou diskusi
1080p 720p 360p
Další videa
Články odjinud