Přírodní katastrofy loni napáchaly škody za 1,2 bilionu. Největší za 5 let

Autor: mah, ČTK - 
25. června 2017
12:17

Přírodní katastrofy minulý rok po celém světě způsobily škody ve výši 175 miliard dolarů (4,11 bilionu Kč). Pojištěné škody se vyšplhaly na 54 miliard dolarů (1,27 bilionu Kč). Jde o nejvyšší částky od roku 2012. Data největší světové pojišťovny Swiss Re zveřejnil web opojištění.cz.

Předloni činily celkové katastrofické škody 94 miliard dolarů (2,21 bilionu Kč), ty pojištěné 38 miliard dolarů (894 miliard Kč). Stejně jako v předchozích čtyřech letech byla loni nejvíce postižena Asie. Například zemětřesení na japonském ostrově Kjúšú vyvolalo loni obrovské ekonomické škody, jež jsou odhadovány na 25 až 30 miliard dolarů (587 až 705 miliard Kč).

Zemětřesení bylo také v Ekvádoru, Tanzanii, Itálii a na Novém Zélandu. Spojené státy, Evropa a Asie byly postiženy několika silnými povodněmi.

Rekordní počet povětrnostních událostí byl zaznamenán v USA. Nejsilnější z nich byl hurikán Matthew, který zapříčinil úmrtí 700 osob. Jsou to zatím největší ztráty na životech, pokud jde o jednu událost v roce. Jinou závažnou katastrofickou událostí byl ničivý požár, který se šířil v kanadských provinciích Alberta a Saskatchewan od května do července 2016.

Celkový počet katastrof ve světě loni dosáhl 327. Z toho bylo 191 přírodních a 136 z nich bylo způsobeno člověkem. Téměř 11.000 osob v jejich důsledku zemřelo nebo bylo označeno za nezvěstné.

Úhrady od pojišťoven pomohly často k rychlé obnově. V případě hurikánu Matthew bylo na Haiti vyplaceno 23,4 milionu dolarů (550 milionů Kč) z Karibského nástroje pro pojištění katastrofických rizik, což umožnilo poskytnout poškozeným jídlo a stany a koupit nezbytné léky.

Mnoho osob a značný majetek nebyl pojištěn. Například na ostrově Kjúšú byla méně než pětina (4,9 miliardy dolarů) škod způsobených zemětřesením kryta pojištěním. V případě Ekvádoru činily pojištěné škody 0,5 miliardy dolarů (11,7 miliardy Kč) z celkových ekonomických škod 3,5 miliardy dolarů (82 miliard Kč), tedy 14 procent.

Podívejte se na video z oka ničivého hurikánu Matthew:
Video Průlet okem hurikánu Matthew - Reuters

Buďte první, kdo se k tématu vyjádří.

Zobrazit celou diskusi
Další videa
Články odjinud