Čtvrtek 23. května 2024
Svátek slaví Vladimír, zítra Jana
Oblačno, déšť 21°C

Trumpův důvěrník odmítl vypovídat. Prezident chystá „čistku“ v Bílém domě

Autor: ČTK, bk - 
30. května 2017
20:18

Důvěrník a osobní právní zástupce amerického prezidenta Donalda Trumpa Michael Cohen odmítl vypovídat před Kongresem o svých vazbách na Rusko. Cohen to sdělil televizi ABC News. Kongres mu nyní zřejmě zašle oficiální obsílku, aby před zákonodárce předstoupil; senátní výbor pro dohled nad tajnými službami, který se vyšetřováním ruské kauzy zabývá, již s takovým předvoláním souhlasil.

„Odmítl jsem pozvání, neboť žádost byla bídně formulovaná, přehnaně obecná a nebylo možné na ni odpovědět,“ sdělil Cohen televizi ABC News v e-mailovém prohlášení.

Senátní výbor pro tajné služby mezitím jednomyslně zplnomocnil svého republikánského předsedu Richarda Burra a nejvýše postaveného demokrata Marka Warnera, aby Cohenovi zaslali oficiální předvolání, pokud to uznají za vhodné.

V lednu média uvedla, že Cohen se loni v srpnu tajně sešel v Praze se zástupci Kremlu, aby s nimi navázal kontakt. Cohen se proti těmto zprávám ohradil a prohlásil, že nikdy v Praze nebyl.

Možné ruské snahy o ovlivnění amerických prezidentských voleb vyšetřuje několik výborů Kongresu USA a také Federální úřad pro vyšetřování (FBI). Do centra pozornosti FBI se nově dostal také  Trump. Tuto informaci považuje za falešnou zprávu, která je součástí snah zdiskreditovat jeho administrativu.

Poradce pro komunikaci Dubke končí

Ve stejný den se navíc rozhodl skončit ředitel komunikace Bílého domu Mike Dubke, který je vysokým poradcem amerického prezidenta Donalda Trumpa. Podal po třech měsících ve funkci demisi. Oznámila to Trumpova čelná poradkyně Kellyanne Conwayová. Dubke svůj odchod nezdůvodnil, americká média nicméně připomínají, že demisi podal v době, kdy Trumpova administrativa čelí problémům v souvislosti s vyšetřováním možných ruských zásahů do prezidentských voleb v USA či úniky citlivých informací z prezidentova okolí.

„Vyjádřil přání opustit Bílý dům,“ uvedla Conwayová s tím, že tak učinil ještě před první Trumpovou zahraniční cestou. Conwayová neupřesnila, k jakému datu Dubke úřad opustí.

Sám Dubke žádné podrobnosti k ohlášenému odchodu neuvedl. „Bylo mi obrovskou ctí sloužit prezidentu Trumpovi a jeho administrativě,“ sdělil v prohlášení.

Výměna personálu?

Trump, který se v sobotu vrátil z devítidenní zahraniční cesty, která ho mimo jiné zavedla i do Evropy na summit NATO, se podle Reuters chystá obměnit část personálu v Bílém domě. Chystá se mimo jiné uvést do funkce nové poradce a také zkušené politické profesionály. Zdroje z Trumpova okolí uvádějí, že prezident chce do Bílého domu přivést i odborníky ze své volební kampaně.

O Trumpův volební štáb se kvůli možným nestandardním kontaktům s Ruskem zajímají Federální úřad pro vyšetřování (FBI) a také několik kongresových výborů. Trump jakékoli pochybné spojení s Rusy popírá a vyšetřování označuje jako hon na čarodějnice, jehož cílem je vysvětlit volební porážku demokratů smyšleným zásahem Moskvy.

Podívejte se, jak vypadal první projev prezidenta Trumpa:

Video  První prezidentský projev Donalda Trumpa: S českými titulky  - Blesk TV, Reuters
Video se připravuje ...

Buďte první, kdo se k tématu vyjádří.

Zobrazit celou diskusi