Na Trumpa není podle Merkelové spolehnutí. Evropa má hledat spojence jinde

29. 5. 2017
11:15

Německá média sdílí z velké části přesvědčení kancléřky Angely Merkelové, že se Evropa bude muset spoléhat více sama na sebe. V reakci na neshody s americkým prezidentem Donaldem Trumpem na summitu sedmi nejvyspělejších ekonomik světa (G7) v italské Taormině píší také o tom, že by Evropa měla hledat i jiná spojenectví.

Summitu, který poznamenaly výrazně rozdílné názory na otázky životního prostředí nebo migrace, se v pondělí na titulních stranách věnují prakticky všechny velké německé listy.

Merkelová už USA nepovažuje za spolehlivé,“ stojí například v titulku Süddeutsche Zeitung. Podobně to vidí i Die Welt, který svůj hlavní text nazval: „Spolehnout se na USA – ty časy jsou už do jisté míry pryč“, nebo Frankfurter Allgemeine Zeitung s titulkem „Merkelová: My Evropané musíme vzít svůj osud do svých rukou“.

Prakticky stejná slova ve svém komentáři volí list Rhein-Neckar-Zeitung. Uvádí: „Když Američané odmítají hrát vedoucí roli, musí vzít Evropané svůj osud do vlastních rukou – jak Angela Merkelová správně požaduje. Jednoduché to ale každopádně nebude. Protože Evropané nejsou vždy tak jednotní, jak byli na Sicílii v opozici proti Donaldu Trumpovi.“

VIDEO: Donald Trump na návštěvě Evropského parlamentu v Belgii

Video Donald Trump v Belgii - Tomáš Polák
1080p 720p 480p 360p 240p

Deník Tagesspiegel vyjadřuje přesvědčení, že by na situaci Evropa, Japonsko a Kanada měly v krátkodobém horizontu reagovat posílením svého angažmá v oblasti migrace a boji proti hladu, například výrazným zvýšením své dosavadní pomoci.

Pro zvýšenou spolupráci této skupiny zemí se vyslovuje list Flensburger Tageblatt. „Jak EU, tak NATO a G7 teď vědí, s kým mají co do činění a že z Washingtonu se v příštích letech nedá nic očekávat. Evropa a země jako Japonsko, Kanada nebo Čína se sblíží. Trump se mýlí, když si myslí, že se prosadil. Ztratil spojence, dlouholeté přátele a možnost utvořit koalici, která by prospívala také USA,“ píše deník.

„Evropané se i nadále musí pragmaticky snažit o vyvažování zájmů. Nemohou ale zavírat oči před tím, že v bouřlivém světě 21. století budou muset převzít více zodpovědnosti za svou bezpečnost a svůj blahobyt než kdy dříve. Přitom se nesmí podceňovat, ale ani přeceňovat. Trumpova Amerika každopádně usiluje o zásadní změnu,“ míní Frankfurter Allgemeine Zeitung.

„Věci budou o to těžší, že Trump nesleduje jen přesvědčení ostatních, ale má také specificky svoje kritéria úspěchu. Zatímco velká část lidstva jeho výstupy sleduje s nevěřícným zděšením, vrátil se prezident zpátky do USA s přesvědčením, že jeho první zahraniční cesta byl velký úspěch,“ uvádí zase Süddeutsche Zeitung.

Atlantická spolupráce

Německá kancléřka Angela Merkelová zůstává hluboce přesvědčeným příznivcem atlantické spolupráce, zároveň ale pro zachování zdravých vztahů se Spojenými státy cítí potřebu pojmenovat vzájemné rozdílné postoje. Dnes to podle agentury Reuters řekl kancléřčin mluvčí Steffen Seibert. 

Kancléřčina slova byla jasná a srozumitelná,“ řekl na pondělní konferenci Seibert s tím, že je vyslovila hluboce přesvědčená příznivkyně transatlantické spolupráce. „Protože transatlantické vztahy jsou pro kancléřku velmi důležité, považuje za správné upřímně hovořit o rozdílech,“ dodal.

Analytici slova Merkelové vyhodnotili tak, že kancléřka nepovažuje amerického prezidenta Donalda Trumpa za důvěryhodného partnera a že bere jako fakt připravovaný odchod Británie z Evropské unie, a tím i rozhodnutí Londýna jít vlastní cestou.

honzazchaIoupky ( 29. května 2017 13:07 )

Evropa by se v první řadě měla zbavit soudružky Mr.dkalové

havran2 ( 29. května 2017 13:01 )

Merkelová by měla odstoupit,sama zavinila problémy v Evropě ! ! !

zadnice ( 29. května 2017 12:15 )

Na USA není skutečně spolehnutí, snad jen ve válečných konfliktech!

rockyshowman ( 29. května 2017 11:56 )

To by se jí babě líbilo, aby nám velel proslavený wermacht. Pak Turek a nakonec kdejaký přivandrovalec. Již ve dvou válkách němec chtěl ovládnout svět. Nakonec jsme byli rádi, že přišli Rusi a Američani. Od frantíků můžeme tak očekávat kulové. Této zemi velí opravdu zajímavý pár. Jak dějiny ukázaly tak frantíci nás zaprodali a švábům svoji zemi zpřístupnili za jediný týden. Tvrdím pořád pro nás a naši malinkou armádu je prozatím NATO jistota. Unie nás vycucává. Co cxhceme dělat s 16 letadly, pandury, které při autonehodě se rozpadly, Cassa se dovyzbrojují. To budou naši pracující chránit koho? Husákovy děti zestárly a Wermachtu nepřísahaly věrnost. Asi Bohuš a ti jeho kámoši, tak akorát na WC rány jako z děla. A viníci stále nic. To by se jí líbilo naši vojáci v první linii, naše ženy, babičky a malé dívky utěšovatelky přivandrovalcům. Máme svoji identitu, tak si ji chraňme. Důchodci chcípnou hladem, pracující se zedřou a co pak? Nebo se mýlím? Vysvětlete nám proč máme se oprostit od naší identity ?

Zobrazit celou diskusi
1080p 720p 360p
Další videa