
Julio (27): S diplomy mě nevzali ani do skladu, mladí bez práce trpí

Zatímco v Česku je bez práce jen necelých 10 procent mladých lidí, ve Španělsku je to nejméně čtyřnásobek. Najít placené zaměstnání tam není snadné ani pro lidi s několika tituly z univerzity a naprosto běžné jsou třeba pracovní úvazky na několik málo týdnů. „Trvalo mi dva roky, než jsem našel práci,“ řekl v rozhovoru pro Blesk.cz Španěl Julio (27) a popsal současnou realitu ve své zemi.
Nezaměstnanost ve Španělsku v posledních letech trhá rekordy a nejvíce postihuje mladé Španěly a Španělky na začátku jejich aktivního života. Bez práce jich je podle nejnovějších čísel Eurostatu přes 580 tisíc, což je 41 procent. Pro srovnání, v Česku je to čtyřikrát méně.
Skutečná čísla jsou však ještě nepříznivější, řada mladých totiž není evidována, protože mají například neplacenou stáž nebo praxi. „K tomu číslu musíme přidat dalších 20 procent těch, kteří pracují, ale nedostávají zaplaceno,“ řekl pro Blesk.cz Julio Guinea, který sám absolvoval neplacenou stáž ve španělském parlamentu. Tam mu sice proplatili aspoň obědy a cestovné, jenže v zemi je to spíše výjimkou. Většina státních úřadů a soukromé firmy neplatí nic, takže mladí lidé na stážích nemají peníze na živobytí a musí je živit rodiče.
Se dvěma diplomy neuspěl ani ve skladu
Sám Julio dokončil dvě bakalářské studia a má dva magisterské tituly, a to z evropských studií a mezinárodních vztahů. Ani tak ale nezavadil o práci déle než dva roky. Ucházel se dokonce o pozici ve skladu v obchodním řetězci, ale v obrovské konkurenci neměl šanci. Na některé vypsané pozice, hlavně do státní správy, se hlásí i více než sto zájemců.
„Pokud chce někdo získat práci ve státní správě, musí mít dobrou pozici v nějaké politické straně. Právě ty jsou doslova stroji na dodávání svých kandidátů na tato pracovní místa,“ vysvětlil Julio, který ve stranickém žebříčku „nešplhal“ a šanci získat pozici úředníka je tak pro něj prakticky nulová. „Byl jsem přitom jeden z nejlepších absolventů,“ dodal.
Julio studuje doktorát a přivydělává si asistentskou prací u svého profesora. Práci ve Španělsku hledal přes dva roky:
Kritické situace na trhu práce firmy využívají a mladým lidem nabízejí nízké platy i velmi nevýhodné pracovní smlouvy, které se uzavírají jen na několik málo týdnů. „Nejdelší jsou na dva měsíce. Pokud v průběhu té doby době člověk maximálně nepracuje, okamžitě se ho zbaví a nahradí,“ popsal Julio s tím, že lidé mají za rok klidně i šest různých zaměstnání.
Nejméně půl roku hledání
Absolvent univerzity si ve Španělsku hledá práci obvykle půl roku, častěji ale i mnohem déle. Ti, kteří mají jen středoškolské nebo dokonce základní vzdělání, jsou na tom ještě mnohem hůře. Práci v oboru, který studovali, najde jen menšina mladých Španělů a stát navíc při hledání zaměstnání nijak nepomáhá. Problematické může být i hledání práce v zahraničí, protože jejich znalosti angličtiny nebo jiných cizích jazyků jsou kvůli nevhodně nastavené výuce nízké.
Česko má v porovnání s ostatními státy EU nejnižší nezaměstnanost, bez práce jsou tady asi jen 4 procenta lidí. V případě mladých lidí do 25 let je to 10 procent, což představuje přibližně 35 tisíc lidí. Tento počet se v poslední době příliš neměnil.
Ty se máš ... 27 let a ještě jsi nebyl v práci !!!