Ve Francii vytrestali za placený sex na tisíc klientů. Prostitutky se bouří

Autor: pet, ČTK - 
14. dubna 2017
08:30

Přes 900 lidí bylo od loňského dubna ve Francii pokutováno za to, že si koupili služby prostitutky. Zákon, který trestá klienty prostitutek, platí od dubna 2016. Novela, o které se ve Francii dlouho diskutovalo, má stále řadu odpůrců.

Za vyhledávání sexuálních služeb již podle charitativního sdružení Koalice za zrušení prostituce (CAP) bylo potrestáno 937 osob. Většinou šlo o okamžité pokuty ve výši 150 až 500 eur (4000 až 13 tisíc korun), přestože zákon připouští maximální postih až 1500 eur (40 tisíc korun). Za opakované prohřešky může viník zaplatit až 3750 eur (100 tisíc korun).

Šéf organizace CAP Grégoire Théry agentuře Reuters řekl, že ve Francii si prostitucí vydělává 30 až 40 tisíc osob, z nichž téměř 90 procent tvoří oběti obchodu s bílým masem. Přes 80 procent prostitutek ve Francii pochází ze zahraničí, nejčastěji z Bulharska, Rumunska, Číny a Nigérie.

„Klienti jsou nyní před zákonem těmi, kdo prostřednictvím peněz využívá ženy ve svízelné situaci. Cílem (zákona) je omezit prostituci, pasáctví a obchodování s lidmi na území Francie. Zamezit utlačování obětí a zbavit vykořisťovatele beztrestnosti,“ komentoval rok starý zákon Théry. Francie zavedením postihu pro občany kupující sexuální služby napodobila Švédsko, Norsko, Island, Kanadu a Severní Irsko. Do té doby francouzská policie každoročně zatýkala zhruba 1500 prostitutek.

Podle Théryho nové opatření učinilo Francii méně atraktivní pro pasáky a obchodníky s lidmi. Také však připouští, že by mohlo přesměrovat tyto aktivity do okolních zemí nebo zvýšit prodej sexuálních služeb na internetu.

VIDEO: Podívejte se, co obsahuje pracovní kufřík jedné prostitutky

Video  Podívejte se, co obsahuje pracovní kufříček slečny Melany.  - Robert Starý

Buď nejsou peníze, nebo klienti...

Proti rok starému zákonu se v sobotu protestovalo v Paříži a mezi účastníky demonstrace byly i čínské či nigerijské prostitutky. Některé sexuální pracovnice si podle francouzských médií stěžují na horší pracovní podmínky a také na agresivnější klienty. „Klientů ubývá a ti, kteří zbyli, se snaží situace využít. Smlouvají nebo odcházejí bez placení,“ řekla deníku Le Parisien Françoise Gilová, předsedkyně organizace Bus de femmes, která pomáhá francouzským prostitutkám.

S pokutováním lidí platících za sex přišlo jako první Švédsko již v roce 1999, Norsko a Island následovaly jeho příkladu o deset let později. Míra prostituce v severských zemích následně výrazně klesla. Česká republika patří do skupiny zemí, které prostituci jako takovou nekriminalizují, postihují však kuplířství a obchod s bílým masem, podobně jako Slovensko, Polsko či Británie.

 

 

Sledujte pořady Blesk Zpráv

Epicentrum S prezidentem v Lánech Ptám se, pane premiére

Redakce Blesk Zpráv pro vás každý týden od pondělí do čtvrtka připravuje pořad Epicentrum s rozhovory na aktuální témata. Kromě toho vám pravidelně přinášíme názory prezidenta Miloše Zeman v pořadu S prezidentem v Lánech a zpovídáme i premiéra Andreje Babiše.

Buďte první, kdo se k tématu vyjádří.

Zobrazit celou diskusi
Další videa
Články odjinud