Úterý 22. září 2020
Svátek slaví Darina, zítra Berta
Polojasno 25°C

Britové o krok blíž k odchodu z EU. Prošel zákon umožňující brexit

Autor: ČTK, val - 
14. března 2017
06:51

Britský parlament krátce před pondělní půlnocí schválil zákon, který vládě premiérky Theresy Mayové umožní spustit proces odchodu země z Evropské unie. Předloha definitivně prošla poté, co večer Sněmovna lordů odhlasovala, že již nebude trvat na dvou svých dodatcích, které krátce předtím odmítla Dolní sněmovna. Ministr pro brexit David Davis vzápětí zopakoval, že vláda hodlá rozluku zahájit koncem března.

„Parlament dnes podpořil vládu v jejím odhodlání pokračovat v procesu opouštění EU,“ uvedl Davis v prohlášení, z nějž citovala agentura Reuters. Dodal, že Británie je nyní „na prahu nejdůležitějších vyjednávání za celou jednu generaci“.

Podle českého ministra zahraničí Lubomíra Zaorálka je brexit jako „amputace nohy”:

Video Odchod Británie je jak amputace nohy, míní Zaorálek o brexitu. - Václav Lang,Petr Soukup

Lordi původně požadovali, aby parlament schvaloval i konečné dohody země s Bruselem a aby Londýn garantoval práva občanů Unie žijících v Británii i po brexitu. Vláda ale obě změny odmítla s tím, že by komplikovaly vyjednávací pozici Londýna.

Podle labouristické členky Sněmovny lordů Dianne Hayterové bylo jasné, že konzervativní vláda své stanovisko nezmění. Pokoušet se to překonat by podle ní bylo „nesmyslné“.

Zákon ještě nezačal oficiálně platit, musí jej nejdříve podepsat královna. To se ale podle britského tisku stane velmi brzy, pravděpodobně již v úterý ráno.

Podívejte se, co o brexitu říká kritik Evropské unie Václav Klaus:

Video Brexit jako šance pro Evropu i Česko. Celý rozhovor s Václavem Klausem. - Blesk TV


Zobrazit celou diskusi
Další videa
Články odjinud