Čtvrtek 24. září 2020
Svátek slaví Jaromír, zítra Zlata
Oblačno, déšť 22°C

Putinova milost: Z vězení pustili ženu, která dostala 7 let za esemesku

Autor: simao - 
12. března 2017
10:23

Z vězení se konečně dostala na svobodu. Žena, která loni dostala sedm let natvrdo za jedinou SMS, kterou však poslala v době konfliktu do Gruzie, se dočkala milosti prezidenta Vladimira Putina. I tomu přišel trest příliš tvrdý.

Oksana Sevastidiová z jihoruského letoviska Soči, odsouzená loni na sedm let do vězení za krátkou textovou zprávu odeslanou před lety do Gruzie a omilostněná tento týden ruským prezidentem, vyšla dnes ráno na svobodu.

„Oksana právě vyšla z věznice,“ řekl advokát Jevgenij Smirnov agentuře Interfax. Již dříve uvedl, že jeho klientka, která se považuje za zcela nevinnou, se hodlá domáhat úplného zrušení odsuzujícího rozsudku u nejvyššího soudu. Ten by se měl případem zabývat příští týden.

„Jsou na nádraží tanky?“

Sevastidiová - navzdory gruzínskému příjmení rodačka z Uralu - inkriminovanou „esemesku“ odeslala v roce 2008, krátce před tím, než Rusko svedlo válku s Gruzií o odštěpenecké provincie Jižní Osetii a Abcházii, jejichž nezávislost na Tbilisi následně Moskva uznala.

Oksanina matka vylíčila v listu Moskovskij komsomolec, že dceřin známý, Gruzínec Timur Buskadze, tehdy poslal SMS otázkou „Oksano, co se u vás děje, na nádraží jsou tanky?“.

V té době totiž po trati vedoucí přes Soči projížděly transporty s vojenskou technikou, což mohli všichni vidět.

A Oksana odpověděla: „Dřív tu stály, teď nevím.“ Kvůli tomuto vzkazu se citla ve vězení. Oksana byla odsouzena loni v březnu, skoro osm let po odeslání zprávy; tehdejší její obhájce nechal uplynout lhůtu pro odvolání, aniž by cokoli podnikl.

Putin: Napsala, co viděla

Rozsudek vyvolal kritiku ze strany ochránců lidských práv. Nevládní organizace Memorial, kterou Sevastidiová požádala o pomoc, ji označila za politického vězně.

V prosinci dostal Putin na své tiskové konferenci otázku na tento případ a slíbil, že se o věc bude zajímat, protože se mu rozsudek jevil přehnaně přísný. „Napsala jen to, co viděla a co viděl každý, nemohlo tedy jít o žádné velké tajemství,“ poznamenal. Putinův výnos o omilostnění zveřejnil Kreml 7. března.

Buďte první, kdo se k tématu vyjádří.

Zobrazit celou diskusi
Další videa
Články odjinud