Kebab ano, od Arabů ne: Poláci se vytasili s „pravou polskou“ verzí

Autor: ks, ČTK - 
1. 3. 2017
13:08

Kebab, grilované jídlo původem z Blízkého východu, zdomácněl ve východopolském Lublinu v podniku, který už ve svém názvu slibuje „Opravdový polský kebab u skutečného Poláka“. Podle tisku se hlásí zájemci, kteří by chtěli pod stejným vývěsním štítem otevřít podobné podniky v dalších polských městech, a tak majitel firmy už spřádá plány na vybudování celého řetězce.

„Tajemství polského kebabu tkví v koření,“ prozradil listu Gazeta Wyborcza šéf podniku Jerzy Andrzejewski, původní profesí informatik. Do tajů kebabu ho zasvětil syrský společník, placky dodává Palestinec, ale recept upravil tak, aby více chutnal Polákům.

Asi má k tomu přispět i prostředí podniku v centru Lublinu, kde záclony jsou vyvedeny v národních barvách, zdi zdobí státní znak a plakát s výjevem z bitvy u Vídně, kde Poláci v září 1683 vyhráli nad Turky, a tak „zachránili křesťanskou Evropu před islamizací“. Podnik otvíral neúspěšný kandidát nacionalistů na prezidenta.

„V žádném případě nejsem rasista,“ tvrdí Andrzejewski, i když současně dodává, že
„v mé hierarchii jsme první my, Poláci. Zpočátku jídlo prodával v přívěsu na periferii, ale po pár měsících se zmohl na přestěhování do podniku v centru města.

Tvrdí, že využil „mezery na trhu“, tedy že svým podnikem vyšel vstříc krajanům, kteří mají rádi kebab, ale neradi si ho kupují u Arabů. Ti prý hned každému tykají, zatímco Poláci si potrpí na oslovení pán a paní, což je v polštině forma vykání.

„Klobás a bigosů (typické polské jídlo s masem a zelím) je všude plno. Kebabů taky, ale Poláků, kteří dělají kebab, moc není. Pro mne je to výzva. Kebabům vládnou cizinci, a tak musím být ještě lepší,“ prohlašuje Andrzejewski.

Ale kritici označují kebab v jídelníčku polských nacionalistů za „vrchol pokrytectví“správný Polák se přece má cpát vepřovým! A opravdový polský kebab“ se v hodnocení místního kulinářského webu nedostal ani do první desítky lublinských podniků s nabídkou kebabu: lépe je na tom kebab od Habiba, od Mustafy, syrský kebab a také „opravdový turecký kebab“.

Pohřeb Karla Gotta

Parte Děti Karla Gota Rozloučení na Žofíně Záznam zádušní mše Hosté na zádušní mši O životě Karla Gotta Dědictví

Celé Česko truchlí. Zemřel Karel Gott, držitel čtyř desítek Zlatých slavíků. Jen málokterý umělec za sebou zanechá tolik děl, jako zesnulý zpěvák. Připomeňte si Mistrův život.

Vše o Karlovi Gottovi čtěte ZDE

an.manchester ( 1. března 2017 18:37 )

 Kebab umi kazdy, kdo se holezi je nauci delat nezalezi na tom je li arab krestan zid ateista nebo zelena jesterka. Kdo zna vi jak nauci se...

1912 ( 1. března 2017 17:01 )

tyhle sra.čky nejím a ani hamburgry !!!

naidka ( 1. března 2017 16:55 )

To je všechno o původních surovinách. Zkoušela jsem doma řecký salát, který je prakticky jednoduchý jako facka, dokonce jsem si z dovolené dovezla ty jejich velké červené sladké cibule, ale té chuti nejde docílit, i kdyby sis k tomu pustila cikády, prostě to nejde.

naidka ( 1. března 2017 16:50 )

U nás kebab prodává nějaký srbochorvatský Slovinec, dělá ho z drůbežího a vepřového masa (skopový by ho v našich končinách neuživil) a je to veliká mňamka.

dvorece ( 1. března 2017 16:04 )

Každá země má svoje. A kdo se to snaží napodobit tak stejně nikdy nedokáže to, co v té zemi. Žila jsem v zemí, kde mi strašně chutnalo určité jídlo. Po návratu jsem si koupila suroviny a uvařila to,. Ani vzdáleně to nepřipomínalo pokrm z té země. A to jsem to tam vařila mnohokrát. Takže plagiát vždy bude jen plagiát. A kdo si bude chtít pochutnat, samozřejmě půjde k těm arabům, kteří mají to koření co on nesežene a mají to v krvi prostě od narození, poláci jsou směšní. Vlastenectví v kebabu. A přitom to není polské jídlo. Ach jo...

Zobrazit celou diskusi
Další videa