Papeže orálně uspokojili a oběsili! Skandální divadelní hra naštvala Poláky

Autor: ČTK, lm - 
27. 2. 2017
20:00

Rozruch vyvolala v Polsku hra „Klątwa“ (Prokletí), kterou na scéně varšavského divadla Teatr Powszechny uvedl chorvatský režisér Oliver Frlić, kterého provází pověst uměleckého provokatéra. V jeho pojetí na jevišti vystupuje i nejslavnější Polák, papež Jan Pavel II., a to jak ve scénce s orálním sexem, tak v oprátce a s nápisem „Obránce pedofilů“. „Opravdové divadlo začne až po představení,“ předpověděl Frlić a nespletl se.

V Polsku vlivná katolická církev protestuje proti znevažování „svatého papeže“, jehož urážení je pro polské věřící „mimořádně bolestné“. Proti „ohyzdnému rouhání“ demonstruje před divadlem krajní pravice a herci čelí výhrůžkám. Prokuratura zahájila vyšetřování kvůli „náboženskému cítění a veřejnému vybízení ke spáchání vraždy“. Za to v případě usvědčení hrozí až tři roky za mřížemi.

„To představení je prostě žumpa a nemělo by mít místo v polské kultuře,“ prohlásil poslanec Robert Winnicki z vládnoucí konzervativní strany Právo a spravedlnost (PiS).

Divadlo předem upozornilo, že představení je určeno pouze pro dospělé. Nyní se hájí tím, že svobodu umělecké tvorby zaručuje polská ústava a že představení by mělo být posuzováno jako „celistvá umělecká vize“, nikoli podle jednotlivých scén „vytržených z kontextu“.

Video Rozruch vyvolala v Polsku hra „Klątwa“ (Prokletí). - YouTube/TeatrOsterwy

Spor rychle získal i politický rozměr. Vládní politici volají po odebrání dotací divadlu, které ale spadá pod varšavskou radnici, jež dosud zůstává v rukách opozičních liberálů.

„Všichni bychom se měli těšit, že divadlo v Polsku je stále schopno vyvolat takový povyk. Kdyby přece šlo o lacinou provokaci, emoce by opadly den po premiéře. Znamená to tedy, že umělci řekli něco důležitého,“ napsal dnes na webu týdeník Newsweek ve svém polském vydání. Podle recenzenta hra „nastavuje zrcadlo“ oběma navzájem se nenávidějícím táborům rozděleného Polska, které jsou ve své nenávisti čím dál bezradnější – a oběma táborům se hra vysmívá.

„Skoro všichni o představení mluví a píší, ale skoro nikdo jej neviděl – a to se sleduje prostě skvěle,“ usoudil kritik o „jednom z nejzábavnějších divadelních kousků posledních let“. O tom podle něj svědčí i scéna, ve které šílený herec znásilňuje režiséra hry a do toho křičí, že roli dostal, protože je ještě šílenější než autoritářský vůdce vládní strany Jaroslaw Kaczyński! A tak možná pár grošů, vynaložených na další představení, zachrání polskou demokracii před upadnutím do spárů diktatury, usoudil Newsweek.

Sledujte pořady Blesk Zpráv

Epicentrum S prezidentem v Lánech Ptám se, pane premiére

Redakce Blesk Zpráv pro vás každý týden od pondělí do čtvrtka připravuje pořad Epicentrum s rozhovory na aktuální témata. Kromě toho vám pravidelně přinášíme názory prezidenta Miloše Zeman v pořadu S prezidentem v Lánech a zpovídáme i premiéra Andreje Babiše.

kiwi65 ( 27. února 2017 21:45 )

 Co by asi ten jejich slavnej papež a bůh,kterým se ohánějí říkal na to shnilý maso,otrávenou zeleninu atd. co nám sem posílají?????Co kněz to pedofil,fakt nevím co si o nich myslet...

dbbs ( 27. února 2017 20:44 )

Na co Ti dementi polský nadávaj ? Copak není dokázáno že až 80% kněžích jsou zkur.vení pederasové ? Celá církev je k hovnu...jen dementní poláci to ještě nepochopili a stále tyhle pederasy podporujou...

Zobrazit celou diskusi
Další videa