„Kde je tvé milosrdenství?“ 200 plakátů s kritikou papeže zmizelo z cetra Říma

Autor: jer, ČTK - 
5. února 2017
18:25

Zhruba dvě stě plakátů kritizujících papeže Františka, které se o víkendu objevily v ulicích Říma, v neděli odstranily technické služby italské metropole. Kdo hlavě katolické církve postavil, není zatím jasné. Kritika na adresu papeže podle italských médií souvisí mimo jiné se sporem, do kterého se František dostal s Řádem maltézských rytířů.

Plakáty technické služby odstranily, protože byly vylepeny bez patřičného povolení, uvedla římská radnice. Policie už vyšetřuje, kdo je v sobotu do ulic v různých čtvrtích italského hlavního města včetně okolí Vatikánu vylepil.

Na plakátech byl portrét zamračeného pontifika a pod ním nápis: „Postavil jsi pod dohled kongregace, odstranil jsi kněží, zbavil jsi hlav Řád maltézských rytířů a františkány Neposkvrněné (Panny Marie), ignoroval jsi kardinály... ale kde je tvé milosrdenství?“

Papež podle agentury APA o plakátech ví a reagoval na ně s klidem. Kardinál vikář římské diecéze Agostino Vallini je naopak ostře kritizoval a označil je za „neuctivé“.

Liberální reformy papeže Františka

Podle italských médií jde o první plakáty, které kritizují papeže za zásahy do struktur katolické církve, a jde nejspíš o reakci konzervativních církevních kruhů. František, který se papežem stal v roce 2013, provedl některé liberální reformy a je mimo jiné velkým příznivcem dialogu mezi církvemi a náboženstvími. Znakem jeho pontifikátu je důraz na milosrdenství.

Kritika podle médií souvisí mimo jiné se sporem, do kterého se papež František v posledních měsících dostal s Řádem maltézských rytířů. Pře vznikla kvůli tomu, že velkokancléř řádu Albrecht von Boeselager přivíral oči nad rozdáváním prezervativů v rozvojových zemích. Konkrétně v Barmě pracovníci řádu takto pomáhali prostitutkám, aby se nenakazily virem HIV.

Vatikán v prosinci von Boeselagera odvolal, s čímž nesouhlasil velmistr řádu Matthew Festing. Papež velmistra v lednu vyzval k rezignaci, což Festing navzdory suverenitě řádu učinil. Maltézští rytíři v nejvyšší pozici přitom obvykle svou funkci vykonávají doživotně.

V sobotu papež jmenoval vlastního zmocněnce, který má maltézské rytíře vést do doby, než si zvolí Festingova nástupce.

Podobný spor jako v případě maltézských rytířů vede papež také s kongregací Bratří františkánů Neposkvrněné Panny Marie, o které se plakáty rovněž zmiňovaly. Papež na kongregaci uvalil mimořádnou správu už v roce 2013.

Sledujte pořady Blesk Zpráv

Epicentrum S prezidentem v Lánech Ptám se, pane premiére

Redakce Blesk Zpráv pro vás každý týden od pondělí do čtvrtka připravuje pořad Epicentrum s rozhovory na aktuální témata. Kromě toho vám pravidelně přinášíme názory prezidenta Miloše Zeman v pořadu S prezidentem v Lánech a zpovídáme i premiéra Andreje Babiše.

Volby 2020 (podzim)

Krajské volby 2020 Senátní volby 2020

Buďte první, kdo se k tématu vyjádří.

Zobrazit celou diskusi
Další videa
Články odjinud