Nejbohatší lidé Evropy: Jak přišli k velkému jmění?

 • Autor: deb - 
  2. 2. 2017
  21:41

  V Česku se na první příčky nejbohatších lidí řadí hlavně podnikatelé. Avšak ve zbytku Evropy nejmajetnější lidé nabyli své jmění různými způsoby a v rozmanitých odvětvích. S žebříčkem přišel web e15.cz. Značky jako L’Oreal, Red Bull, H&M nebo Heineken všichni moc dobře známe, ale víme, kdo vlastní tyto společnosti? Pojďme se s majiteli některých z nich seznámit.

 • 1.Liliane Bettencourtová – L’Oreal

  Tahle čtyřiadevadesátiletá Francouzka je v současnosti nejbohatší ženou v Evropě. V kosmetickém gigantu L’Oreal, který založil její otec, vlastní třetinový podíl. Liliane Bettencourtová vlastní majetek v hodnotě 36,1 miliardy dolarů. O její jmění se nyní stará její jediná dcera Françoise, protože Liliane trpí demencí.

  Liliane Bettencourtová pravděpodobně trpí Alzheimerovou chorobou.Liliane Bettencourtová pravděpodobně trpí Alzheimerovou chorobou. | Profimedia.cz

 • 2.Georg Schaeffler – Schaeffler Group

  Vlastní 80 procent v Schaeffler Group, kterou založil jeho otec se strýcem. Společnost vyrábí ložiska především pro automobilový průmysl. Zbylých 20 procent vlastní jeho matka. Nejbohatší Němec má majetek celkem v hodnotě 20,1 miliardy dolarů.

 • 3.Stefan Persson – H&M

  Tento Švéd se pravidelně řadí do první dvacítky nejbohatších lidí na světě. Celkový majetek se odhaduje na 20 miliard dolarů. Jeho otec Erling Persson založil oděvní gigant H&M, kde Stefan patří mezi hlavní akcionáře. V roce 1982 se ujal vedení firmy a sloužil v ní aktivně do roku 1998. Vlastní vesnici Linkholt v Anglii a nemovitosti v Paříži nebo Londýně. Rád si zahraje golf nebo fotbal, který mimo jiné finančně podporuje. Letos Persson oslaví sedmdesát let.

 • 4.Dietrich Mateschitz – Red Bull

  Nejbohatší osobou v Rakousku je Dietrich Mateschitz (72), jeho majetek se odhaduje na 15,8 miliardy dolarů. Narodil se do rodiny s chorvatskými kořeny. Po vystudování vysoké školy nastoupil do korporace Unilever. Navštívil Thajsko, kde ochutnal nápoj Krating Daeng, ten ho natolik uchvátil, že se s autory receptury dohodl na jeho prodeji v Evropě. Založil firmu Red Bull, kde thajští společníci vlastní 51 procent akcií. I když se mu zprvu nedařilo, tak díky výborné marketingové kampani „Red Bull vám dává křídla“ získal mnoho zákazníků. Dietrich křídla nepotřebuje, protože je vlastníkem pilotní licence dvou letadel Dassaultu Falcon 900 a Piperu Super Cub.

  Red BullRed Bull | archiv Blesku

 • 5.Srichand a Gopi Hindujovi – Hinduja Group

  V 70. letech založili sourozenci z Indie Hinduja Group. Indická automobilka Ashok Leyland, petrolejářská společnost Gulf Oil International nebo finanční ústav Hinduja Bank, to vše patří do jejího portfolia. Majetek dvojice se odhaduje na 14,6 miliardy dolarů.

 • 6.Kjeld Kirk Kristiansen – LEGO

  Dánský hračkářský gigant Lego založil Ole Kirk Kristiansen. Jeho potomek dle Forbesu vlastní majetek ve výši 12,7 miliardy dolarů. Když bylo Kjeldovi 32 let, tak vedl firmu sám a to od roku 1979. V roce 2004 se této pozice vzdal a nyní zastává funkce v holdingu Lego A/S, který společnost vlastní. Se svojí paní má tři děti.

  Kdo další patří mezi nejbohatší lidi Evropy? Podívejte se zde.

  Dánský hračkářský gigant Lego založil Ole Kirk Kristiansen.Dánský hračkářský gigant Lego založil Ole Kirk Kristiansen. | Profimedia.cz

Sledujte pořady Blesk Zpráv

Epicentrum S prezidentem v Lánech Ptám se, pane premiére

Redakce Blesk Zpráv pro vás každý týden od pondělí do čtvrtka připravuje pořad Epicentrum s rozhovory na aktuální témata. Kromě toho vám pravidelně přinášíme názory prezidenta Miloše Zeman v pořadu S prezidentem v Lánech a zpovídáme i premiéra Andreje Babiše.

Zobrazit celou diskusi
Další videa
Články odjinud