Úterý 22. září 2020
Svátek slaví Darina, zítra Berta
Polojasno 25°C

Hitlerův telefon z bunkru jde do dražby. Aparát za miliony má pestrou historii

Autor: nka - 
2. února 2017
14:50

Osobní telefon Adolfa Hitlera, nalezený po válce v berlínském bunkru říšského vůdce, půjde koncem února do dražby. Zájemci si ho budou moci koupit v americké aukční síni Alexander Historical Auctions. Aukční dům telefon popisuje jako nejničivější „zbraň“ všech dob, která do záhuby poslala miliony lidí na celém světě. Prodejní cenu odhaduje na 200–300 tisíc dolarů (5–7,5 milionu korun). 

Červený telefon vyrobený firmou Siemens dostal Hitler od představitelů armády a vydával s jeho pomocí většinu rozkazů během posledních dvou let 2. světové války. Na přístroji je vyryto jeho jméno, nad ním říšská orlice a hákový kříž.

V roce 1945 ruští vojáci telefon dali britskému důstojníkovi Ralphu Raynerovi. Ten pár dní po konci války přijel do Berlína navázat kontakt s Rusy, kteří si město předtím podrobili. Ruští dobyvatelé Raynera zavedli do Hitlerova bunkru, kde mu nejdřív nabídli telefon Hitlerovy milenky Evy Braunové. Brit jej odmítl a s tím, že jeho oblíbená barva je červená, ukázal na telefon stojící vedle Hitlerovy postele. Přístroj pak odvezl s sebou do Británie.

Spolu s telefonem si Rayner z Hitlerova bunkru odnesl ještě porcelánovou figurku bílého vlčáka, vyrobenou vězni v koncentračním táboře Dachau. Tu pravděpodobně Hitlerovi dal šéf SS Heinrich Himmler. Figurka jde také do aukce, odhadovaná cena činí 25–35 tisíc dolarů (625–875 tisíc korun).

Věci v roce 1977 zdědil Raynerův syn Ranulf (82). „Můj otec v nich nikdy neviděl suvenýr z dob Hitlerovy slávy, ale spíš připomínku jeho porážky, určitou válečnou trofej,“ řekl CNN.

Ranulf Rayner by artefakty po dražbě raději viděl v muzeu, než aby zamířily do soukromé sbírky. „Nechci, aby zase ležely někde schované. Byl bych rád, kdyby světu připomínaly hrůzy války,“ uzavřel.

PETR_50 ( 2. února 2017 15:22 )

Tento telefon je dodatečně nastříkaný(asi pro svoji důležitost) červenou barvou. Stejný telefon v klasické černé barvě mám taky doma je skutečně od fy.Siemens. A byl používaný asi do r. 1960.

Zobrazit celou diskusi
Další videa
Články odjinud