„Vy kojíte? A kde je dítě?“ Matka musela Němcům na letišti ukázat prsa s mlékem

Autor: Mii - 
31. 1. 2017
13:20

Singapurka Gayathiri Bose je matkou dvou dětí. Minulý čtvrtek potřebovala nasednout na letadlo z Frankfurtu do Paříže, ale její plán zkomplikovala letištní policie. Té bylo divné, že 33letá žena nese v tašce vybavení ke kojení, ale nemá u sebe dítě. Tak jí vyzvala, aby stiskla svá prsa a prokázala, že kojí. Celý zážitek byl pro ženu tak traumatizující, že podala stížnost na německou policii a zvažuje žalobu.

Letištní personál při rutinní kontrole zavazadel odhalil, že cestující Singapurka nese v tašce prsní pumpu, kterou kojící matky odsávají mléko z prsou. Bylo jim to divné, a tak si vzali ženu stranou a zavolali letištní policii. Neměla totiž sebou dítě. „Ptali se mě hrozně divným tónem. Vy kojíte? A kde jako máte dítě?“ popisovala Bose svůj zážitek pro BBC.

Policie jí podle svých slov nevěřila, že kojí. Nevěřila také, že zařízení v tašce je prsní pumpa. Strážníci ji proto odvedli do zadních prostorů na další výslech. Tam čekala ženská policistka, která Singapurku vyzvala, aby prokázala, že kojí. „Řekla mi, ať si rozepnu košili a ukážu jí svoje prsa. Pak se mě zeptala, proč na prsou nic nemám, když tedy kojím a potřebuju se zbavovat mléka,“ vyprávěla Bose. „Tak jsem jí řekla, že takhle to nefunguje. Přístroj se nasazuje jen chvilkově. A ona chtěla, ať prsa stisknu a prokážu se,“ pokračovala Bose pro BBC.

Singapurka policistce vyhověla. Nechtěla se dostat do ještě větších problému, jelikož se nacházela sama v cizí zemi. Jakmile ji ale z výslechu propustili, dostala se do šoku a začala nekontrolovaně brečet. Policie následně ještě před tím, než ženě vrátila pas, otestovala funkčnost prsní pumpy.

Traumatizující zážitek

Podle Bose celý incident trval okolo 45 minut a byl velmi ponižující a traumatizující. „Když mě pustili, řekla jsem jim, že takhle se k lidem nemůžou chovat. Zdůraznila jsem, jestli si uvědomují, že mě právě donutili ukázat moje prsa,“ vzpomínala žena. „Bylo jim to úplně jedno. Ta policistka, co mě vyšetřovala, jen řekla, že už je po všem a ať jdu pryč,“ dodala.

Nyní Bose, jež se živí jako manažerka logistické společnosti, zvažuje jaké právní kroky podnikne. „Samozřejmě respektuju bezpečností kontroly, ale takhle ponížit člověka je hodně za čárou,“ vysvětlovala žena pro BBC.

Policie se k případu nechce vyjádřit

Německá policie se k incidentu odmítla vyjádřit. Podle jejího mluvčího Christiana Altenhofena není možné případ komentovat z důvodu ochrany osobních údajů. Uvedl jen, že pokud je zaznamenána nějaká hrozba, je třeba pasažéra a jeho zavazadlo prošetřit. Dodal však, že pro kojící matky nejsou popisované metody standardní.

Myslí si i to expert na dopravní přepravu Ellis Taylor. Podle něj byl celý incident podivný. „Rozhodně to není normální. V tomto případě autority jasně překročily hranici. To, co udělaly, bylo bezprecedentní a velice ponižující,“ sdělil expert pro BBC.

Obvyklý protokol pro takovéto situace je podle něj kontrola, zda objekt – v tomto případě prsní pumpa – neobsahuje stopy výbušnin. Následně by mohli policisté pumpu zapnout, aby zjistili, jestli funguje. „Ale vyslýchat zdlouhavě pasažéra a požadovat po něm, aby demonstroval, že zařízení potřebuje, je bizarní. Co kdyby tu pumpu přepravoval muž? Nemohl by ukázat, že kojí,“ řekl Taylor.

Doporučujeme
sidneyfoster ( 1. února 2017 05:21 )

Co budu muset předvést když povezu prezervativ ?

hanka666 ( 1. února 2017 00:25 )

Co si naříká. To ještě nezažila kontroly na amerických letištích. Půlka letadla šla na osobní prohlídku.A negřice po mě šmátrala přes rukavice i prsa mi nazvedla. To jsme to dopracovali jako lidé.

verprag ( 31. ledna 2017 23:09 )

Tvrdí, že kojí a nemá sebou dítě ? To by Vám při kontrole odbavení v dnešní době nebylo divný ?

verprag ( 31. ledna 2017 23:03 )

Některé kojící matky se naopak samy předvádějí a rády !Zřejmě chce odsávačka vysoudit nějaký ten milion ...A to se vyplatí to vyprovokovat a pak rozmáznout !

janieem ( 31. ledna 2017 22:06 )

Kontrola ano, ale demonstrovat kojení před cizími lidmi proto, že nepoznají prsní pumpu??? No vy jste fakt imbecilové, sorry.

Zobrazit celou diskusi
1080p 720p 360p
Další videa