Čtvrtek 1. června 2023
Svátek slaví Laura, zítra Jarmil
Polojasno 25°C

Maďarská kameramanka kopala do uprchlíků. Od soudu vyvázla jen s podmínkou

Autor: ČTK, bk - 
13. ledna 2017
12:15

Ty záběry obletěly svět. Maďarská kameramanka předloni na srbsko-maďarské hranici podrazila nohy uprchlíkovi s dítětem v náručí a kopala do běženců. Teď ji soud v Szegedu potrestal za výtržnost podmíněným tříletým vězením. Prokurátor i obhájce se proti čtvrtečnímu verdiktu chtějí odvolat.

Petra Lászlóová, která kvůli svému činu přišla o práci, se za útoky proti běžencům omluvila, i když se opakovaně snažila obhájit. Podle soudce ale prokázaná fakta odporují její verzi, že na okamžik podlehla panice a pocitu ohrožení.

Rozsudek si odsouzená vyslechla v Budapešti prostřednictvím videa. Se slzami v očích přitom tvrdila, že se stala obětí nenávistné kampaně a že čelí výhrůžkám smrtí.

Incident se odehrál v září 2015. Lászlóová tehdy působila v ultrapravicově orientované televizní stanici N1TV, blízké krajně nacionalistické straně Jobbik. Video zachycující její útok se dostalo na sociální sítě a vyvolalo v Maďarsku i v zahraničí skandál. Měsíc po incidentu se Lászlóová ruským novinářům svěřila, že po příhodě na hranicích se její život zhroutil a že uvažuje o emigraci do Ruska.

Nešlo o rasismus, rozhodl soud

Prokurátor sice potvrdil, že Lászlóová na běžící uprchlíky skutečně zaútočila, ale usoudil, že její chování nelze hodnotit jako rasově motivované.

Muž s dítětem v náručí byl později identifikován jako syrský fotbalový trenér Usáma Abdul Mohsen. Vystěhoval se do Španělska, kde ho zaměstnala jedna ze sportovních škol.

Přes Maďarsko předloni v létě putovalo dál do Evropy téměř 400 000 imigrantů. Premiér Viktor Orbán na situaci zareagoval výstavbou plotu na hranicích se Srbskem a Chorvatskem.

londynskypes ( 13. ledna 2017 16:17 )

to je p y c a kopnout do cloveka co ma v naruci dite ja tam byt tak nakopnu ji!!!

rada42 ( 13. ledna 2017 14:05 )

Syřan evidentně nezákonně vstoupil na území cizího státu - kdo by teda měl být souzen ?...

strycbrady ( 13. ledna 2017 13:35 )

Čin chválihodný, ale měla špatné obutí.Zuby z těch černých tlam jim měla vykopat.

jana999 ( 13. ledna 2017 12:51 )

že blesk řekne jen a co b, že se z toho migranta nakonec vyklubalo, že má za sebou teroristickou minulost, proběhlo to i českými medii

jarypadlo ( 13. ledna 2017 12:43 )

Soudce a žalobce tolerují a podporují trestnou činnost,zde nedovolený vstup na území. Kameramanka trestnímu jednání naopak bránila a z křivého obvinění má být osvobozena. Vlastně má dostat odměnu a poděkování toho Syřana za to,kam se dostal .

Zobrazit celou diskusi
Video se připravuje ...
Další videa