Sobota 23. října 2021
Svátek slaví Teodor, zítra Nina
Polojasno 9°C

V potyčce zarazil muži ve Volarech do hlavy nůž: Byla to sebeobrana, uznal soud

Autor: ČTK, ljš - 
13. ledna 2017
10:37

Českobudějovický krajský soud v pátek zprostil obžaloby jednatřicetiletého Tomáše I., který předloni při své obraně ve Volarech na Prachaticku zabil při potyčce jiného muže. Obžalovaný tehdy vrazil útočníkovi nůž do temene hlavy. Státní zástupce jej obžaloval z vraždy. Českobudějovický soud muže osvobodil už loni v červnu, jeho rozhodnutí ale na podzim zrušil vrchní soud a vrátil případ do Českých Budějovic.

„Soud má za to, že obžalovaný jednal v nutné obraně. Není možné v tom spatřovat trestný čin,“ řekl předseda senátu krajského soudu Ondřej Vítů.

Podle státního zástupce Petra Žižky mladšího je podstatný následek, jenž po konfliktu nastal. Proto si myslí, že usmrcení by mělo být důsledně objasněno. „Základem je vyhodnocení důkazů, které tady jsou rozporné. V případu figuruje několik svědků a každý vypovídá jinak. A v podstatě záleží na úhlu pohledu, z jakého se na to člověk podívá,“ uvedl Žižka.

„Nechci vypovídat. K celé věci jsem se už vyjadřoval,“ řekl obžalovaný před soudem. Podle svých dřívějších výpovědí se tehdy dostal do konfliktu s jiným mužem. Oba se potkali v hospodě. Z ní pak obžalovaný odešel domů, kam za ním následně přišel i druhý muž. 

„Tvrdil, že jsem v hospodě napadl jeho sestru,“ uvedl obžalovaný při přípravném řízení u policie. Dodal, že se bál o život, protože jej útočník škrtil, a proto použil nůž, který našel. „Pořád to mám před očima, bál jsem se, že mě zabije, lituju toho, co se stalo,“ řekl v pátek obžalovaný při své závěrečné řeči.

Státní zástupce požadoval trest odnětí svobody za zločin vraždy. Obhajoba trvala na zproštění obžaloby.

Buďte první, kdo se k tématu vyjádří.

Zobrazit celou diskusi
Další videa
Osoby v pátrání