Muslimkám nepomohl ani Štrasburk. Soud se zastal výuky plavání s chlapci

Autor: ČTK, Mii - 
10. ledna 2017
12:10

Úřady ve Švýcarsku neporušily evropskou úmluvu o lidských právech, když odmítly osvobodit dívky z muslimských rodin v předpubertálním věku ze školních kurzů plavání. Té se přitom účastní i chlapci. Rozhodl o tom v úterý Evropský soud pro lidská práva ve Štrasburku (ESLP).

Podle soudu byl krok úřadu sice zásahem do svobody vyznání, ale tento zásah byl v souladu se švýcarskými zákony a měl legitimní cíl. Chtěl těmto dívkám umožnit, aby se účastnily všech školních aktivit a plně se integrovaly do společnosti. 

„Škola zaujímá v procesu sociální integrace významné místo, především pro žáky zahraničního původu,“ uvedl soud v tiskovém prohlášení. Zájem na tom, aby se dívky začlenily do společnosti a přizpůsobily místním zvyklostem, převážil podle něj nad přáním rodičů, aby se dívky smíšených kurzů neúčastnily.

Případ dali ke štrasburskému soudu dva švýcarští občané tureckého původu, kterým za neúčast jejich dcer na kurzech švýcarské úřady udělily pokutu. Rodiče se nejprve obrátili na místní soud, který dal v roce 2011 za pravdu úřadům, stejně jako soud vyšší instance o rok později. Na Evropský soud pro lidská práva, který je institucí Rady Evropy, se dvojice obrátila v roce 2012.

Sledujte pořady Blesk Zpráv

Epicentrum S prezidentem v Lánech Ptám se, pane premiére

Redakce Blesk Zpráv pro vás každý týden od pondělí do čtvrtka připravuje pořad Epicentrum s rozhovory na aktuální témata. Kromě toho vám pravidelně přinášíme názory prezidenta Miloše Zeman v pořadu S prezidentem v Lánech a zpovídáme i premiéra Andreje Babiše.

Volby 2020 (podzim)

Krajské volby 2020 Senátní volby 2020

Další videa
Články odjinud