Sobota 25. května 2024
Svátek slaví Viola, zítra Filip
Oblačno, bouřka 21°C

Slzy Berlíňanů dva dny po teroru: „Město je silné, vzpamatuje se,“ vzkazují

Autor: Tomáš Polák - 
21. prosince 2016
22:15

Berlíňané se pomalu vzpamatovávají z pondělního teroru na vánočních trzích na náměstí Breitscheidplatz. Teroristický útok, při kterém zemřelo 12 osob, připomínají ozbrojenci na uzavřeném vánočním tržišti. Blesk.cz přímo ve městě zjišťoval, jak se místní cítí.

Jednou z těch, kteří položili ve středu svíčku na jednom z pietních míst, byla Němka Julia (34). „Přišly jsme sem uctít památku zemřelých. Je mi jich hrozně líto,“ řekla žena Blesk.cz. „Chvíli to potrvá, než se z toho město vzpamatuje. Je to velká tragédie,“ doplnila ženu její kamarádka Lotta (33). Společně se svíčkou pokládaly kousek od kostela také bílou růži.

Němka Julia (34) a Lotta (35) přišly na vánoční trhy uctít památku mrtvých. Němka Julia (34) a Lotta (35) přišly na vánoční trhy uctít památku mrtvých. | Blesk.cz - Tomáš Polák
V kostele mezitím stály desítky lidí v řadě, aby mohl každý rozsvítit svíčku. Další jednotlivci seděli na lavicích a v tichosti se modlili. Před vchodem do kostela pak hlídkovali městští strážníci. Ti ve středu krátce po poledni také uctili památku obětí teroru a jeden po druhém v tichosti zapálili svíčku.

Unikla smrti

Na místo tragédie se vydali i dva studenti původem z Itálie, kteří již dva roky žijí v Berlíně. „Nemáme slov, pro nás je to strašné. Přišli jsme se sem pomodlit. Moje přítelkyně na tom trhu byla jen deset minut před útokem,“ řekl Perrotta (25). „Je to strašné, mohla jsem zemřít,“ dodala Emanuela (25) se slzami v očích.

Perrotta (25) a jeho přítelkyně Emanuela (25). Ta se při myšlence, že mohla být jednou z obětí, rozbrečela. Perrotta (25) a jeho přítelkyně Emanuela (25). Ta se při myšlence, že mohla být jednou z obětí, rozbrečela. | Blesk.cz - Tomáš Polák

Osobní zkušenost s terorem má i Unda (50). „Kamarádka mojí dcery byla na tom trhu, když se to stalo. Celá ta tragédie se mě velmi dotýká,“ řekla žena Blesk.cz. Na památku mrtvým přinesla žlutou růži. „Ale věřím, že to brzy překonáme. Berlín je silné město,“ poznamenala.

O vlásek neštěstí unikl také Beckal (72), rozený Berlíňan. „Byli jsme se tu podívat těsně před útokem, něco jsme pojedli, pili jsme víno a pak jsme šli domů. Bylo asi pět hodin odpoledne,“ řekl muž. Na trhu pobyl asi dvě hodiny. „Jsem stále šokovaný a cítím vztek,“ dodal. Podle něj se ale město dokáže z tragédie vzpamatovat rychle. „Ale budu více opatrný,“ uzavřel.    

Beckal (72) byl na místě neštěstí jen pár hodin před útokem. Beckal (72) byl na místě neštěstí jen pár hodin před útokem. | Blesk.cz - Tomáš Polák

Podezřelý Pákistánec z hangáru 6

Jen o pár kilometrů dál, na starém letišti Tempelhof předělaném na imigrantskou ubytovnu, je vše při starém. Íránský uprchlík Mhsen (40) byl zrovna ve své buňce, když policie začala místo pročesávat kvůli podezřelému Pákistánci. „Ten domnělý terorista bydlí v hangáru číslo 6,“ řekl muž lámanou angličtinou Blesk.cz. Policie Pákistánce nakonec propustila. Ostatní oslovení obyvatelé ubytovny se nechtěli vyjadřovat.

Mhsen (40) zná muže, který byl podezřelý z teroristického útoku. „Bydlí v hangáru číslo 6,“ řekl Blesk.cz. Mhsen (40) zná muže, který byl podezřelý z teroristického útoku. „Bydlí v hangáru číslo 6,“ řekl Blesk.cz. | Blesk.cz - Tomáš Polák
Pondělní útok v Berlíně nepřežilo celkem 12 lidí. Dalších 48 osob bylo zraněno. Podezřelý z útoku je jistý Tunisan. Patrně on s ukradeným polským nákladním vozem najel do davu návštěvníků vánočních trhů. Policii ale stále uniká.

pekaaaros ( 22. prosince 2016 11:59 )

jééé, sluníčko, srdíčko.. ještě že nejsme tak tupí jak Němci. nedejme se.

montevideo ( 22. prosince 2016 09:27 )

Merkel to zvládne. I slzy pozůstalých Berlíňanů.

montevideo ( 22. prosince 2016 09:07 )

Také mi ten titulek připadá mimořádně hloupý .

oltec ( 22. prosince 2016 09:00 )

Město je silné vzpamatuje se ,zeptejte se těch pozůstalých jak jim je jestli se také vzpamatují

snehulak ( 22. prosince 2016 08:42 )

Ich bin blbej Berlíňan. Ich furt Liebe Merkel.

Zobrazit celou diskusi