Neděle 28. května 2023
Svátek slaví Vilém, zítra Maxmilián
Jasno 22°C

Dívka (†14) se nechala po smrti zmrazit: Dopomohl jí k tomu šílený vědec

Ilustrační foto
Ilustrační foto  (Autor: Profimedia.cz)
Autor: els - 
20. listopadu 2016
14:41

Soud rozhodl, že čtrnáctiletá dívka umírající na rakovinu může být po smrti zmražená. Charitativní organizace, která pomáhala dívku zmrazit, sídlí v garáži v Sheffieldu a je vedená šíleným vědcem.

Britský soud v čele se soudcem Peterem Jacksonem rozhodl, že čtrnáctiletá dívka umírající na rakovinu může být po smrti zmrazena. Případ šel k soudu proto, že matka sice přání dívky plně podpořila, ale otec, který s rodinou již od roku 2008 nežije a s dívkou se začal více stýkat až poté, co se dozvěděl o její těžké nemoci, se zmražením nesouhlasil.

Soudce byl dívku, která zemřela již v říjnu tohoto roku, dokonce navštívit v nemocnici, protože kvůli vážnému zdravotnímu stavu se stání nemohla zúčastnit. Kvůli velké citlivosti případu nebylo odtajněno jméno dívky a informace o něm byly zveřejněny až teď, i když dívka znala rozsudek, který se vyslovil v její prospěch, již před smrtí.

Dívka také napsala soudci dopis, ve kterém vysvětluje, proč se rozhodla podstoupit kryoprezervaci. „Je mi pouhých čtrnáct let a ještě nechci umřít, i když vím, že umřu. Myslím, že mi kryoprezervace dává šanci na to, být vyléčená a probudit se, i když to bude až za stovky let,“ napsala dívka soudci, který byl dojat její odvahou. „Nechci být pohřbená do země. Chci žít a žít déle. Myslím, že v budoucnosti najdou lék na mou rakovinu a probudí mě,“ psala dívka dál v dopise.

Po smrti muselo být tělo dívky zmrazeno na –130 °C a její krev byla nahrazena chemikáliemi, které zabrání rozkladu. K této proceduře došlo v Sheffieldu. Toto zařízení bylo popsáno jako nedostatečně vybavené a chaotické a její šéf Tim Gibson jako šílený vědec.

Dívčino zmražené tělo je v současnosti uskladněno v Michiganu v USA. Zde mají speciální nádrže s tekutým dusíkem, který tělo udržuje při teplotě –196 °C. Jedná se o první britské dítě, které prošlo touto procedurou a jehož tělo zůstane uchováno.

Zobrazit celou diskusi
Video se připravuje ...
Další videa