Středa 6. prosince 2023
Svátek slaví Mikuláš, zítra Ambrož / Benjamín
Zataženo, sněžení -2°C

Kvůli ISIS mučíte a vraždíte civilisty, uhodili na Irák ochránci lidských práv

Autor: bru/ČTK - 
10. listopadu 2016
10:47

Členové iráckých bezpečnostních sil, kteří se účastní boje o Mosul, jižně od města mučili a vraždili civilisty. Tvrdí to organizace Amnesty International (AI). Mluvčí iráckého ministerstva vnitra ale jakékoli násilí na civilistech popřel. Řekl, že vojáci dodržují humanitární i mezinárodní zákony.

Amnesty International získala informaci o nálezu údajně až šesti mrtvých v oblasti Kajjáry a Šúry, které jsou jižně od Mosulu. Policisté tyto osoby podezírali ze spolupráce s takzvaným Islámským státem (IS). „Muži v uniformách federální policie zajímají a chladnokrevně zabíjejí občany z vesnic jižně od Mosulu,“ uvedla Lynn Maaloufová z AI.

Podle organizace na ochranu lidských práv Human Rights Watch (HRW) pozatýkaly irácké a kurdské jednotky na kontrolních stanovištích, ve vesnicích a v táborech pro uprchlíky 37 mužů. Příbuzní nevědí, kde jsou zatčení zadržováni.

Mluvčí kurdské regionální vlády ke zprávě HRW řekl, že rodiny jsou informovány se zpožděním nikoli záměrně, ale kvůli „omezeným zdrojům“. „Nikdo není zadržován na neznámém místě, všechna detenční místa jsou známa,“ sdělil.

Do bojů o Mosul je nasazeno na 100 000 vojáků, policistů, pešmergů a šíitských milicionářů. Minulý týden speciální oddíly vstoupily na mosulské předměstí, ale narazily na odpor IS.

Plukovník irácké armády agentuře Reuters řekl, že se z boje stal zlý sen, protože tanky jsou neúčinné proti dobře vycvičeným, mobilním a brutálním bojovníkům IS. Jeho devátá obrněná brigáda a elitní protiteroristická jednotka obsadily minulý týden šest ze 60 mosulských čtvrtí, což byl první úspěch na území města.

Vojáci mají podle plukovníka problém i tak malé území udržet, protože radikálové provádějí protiútoky, používají odstřelovače a sebevražedné atentátníky a přemísťují se kilometrovými tunely vyhloubenými pod městem. Bojovníci IS útočí namátkou, často v noci, takže vojákům brání v odpočinku. Podle něj je nemožné odlišit radikály od civilistů.

„Vojáci je identifikují, až když je pozdě – ve chvíli, kdy útočník buď odpálí nálož, nebo hodí granát,“ řekl plukovník. V úterý jeho jednotka přišla o dva tanky a jeden obrněný vůz.

308win ( 10. listopadu 2016 19:45 )

Podle mezinárodního válečného práva pokud kombatant není rozpoznatelně označený tak se jedná o teroristu. Tak co ti .... z AI zase blekotají za nesmysly.ps. výtažek zjednodušen pro rychlé pochopení sluníček atd.

malymysak ( 10. listopadu 2016 14:16 )

no, blbej si na to dost, hňupe

ivoadler ( 10. listopadu 2016 11:46 )

Stotisícová armáda a proti ní pár tisícovek islamistů? Koukám, že zatím bojují jenom Kurdové - ti do města nesmí a nějaká elitní jednotka. A i ta má problém udržet dobyté území. Asi začnu fandit islamistům.

reifik ( 10. listopadu 2016 11:17 )

No jasně,vrahové a jiná verbež přeci mají svá lidská práva

Zobrazit celou diskusi
Články odjinud