Pro smrt na přání nebude třeba ukrutná bolest. Eutanazie má být dostupnější

Autor: Alexandr Božilov - 
13. října 2016
14:55

Lidé, kteří mají pocit, že se jejich život naplnil, budou mít právo na asistovanou sebevraždu. Příslušný zákon chce navrhnout nizozemská vláda. Eutanazie je v Nizozemsku legální od roku 2002. Zatím se ale týká jen lidí, u kterých se má za to, že trpí nesnesitelnou bolestí bez naděje na vyléčení.

V dopise parlamentu ministři zdravotnictví a spravedlnosti uvedli, že podrobnosti je třeba ještě vypracovat, ale že lidem, kteří mají dobře promyšlený názor, že jejich život je již naplněný, musí být za přísných a pečlivě vypracovaných kritérií umožněno ukončit život způsobem, který je pro ně důstojný.

„Ne každý má pevnou vůli, aby překonal beznaděj a nesnesitelné utrpení. Tito lidé by měli mít plné právo požádat o asistovanou sebevraždu“, stojí v dopise.

Eutanazie má širokou podporu v nizozemské společnosti a její případy rostou každoročně dvouciferným procentním tempem. Nezávislá komise expertů, která se touto otázkou zabývala, je ale proti. Ve svém vyjádření uvádí, že není nutné upravovat současnou legislativu. Možnost asistované sebevraždy pro lidi, kteří netrpí nesnesitelnou bolestí, by podle názoru expertů neměla mít oporu v zákoně.

Ministři však se závěry komise nesouhlasí a za svým názorem si stojí. Návrh zákona by měl být po konzultacích s lékaři, etiky a dalšími odborníky vypracován do konce roku 2017.

Sledujte pořady Blesk Zpráv

Epicentrum S prezidentem v Lánech Ptám se, pane premiére

Redakce Blesk Zpráv pro vás každý týden od pondělí do čtvrtka připravuje pořad Epicentrum s rozhovory na aktuální témata. Kromě toho vám pravidelně přinášíme názory prezidenta Miloše Zeman v pořadu S prezidentem v Lánech a zpovídáme i premiéra Andreje Babiše.

Volby 2020 (podzim)

Krajské volby 2020 Senátní volby 2020

starypes ( 13. října 2016 16:30 )

Tobě hňupe bych to doporučoval ještě dnes!

ivan604 ( 13. října 2016 16:01 )

 A jak tomu bude u nás? Zvířata trpět nenecháváme, ale lidé mohou trpět víc jak zvířata a nikdo jim nepomůže, ani svůj život nemohou dobrovolně důstojně ukončit. Považuji to za velice nehumální a nic na tom nezmění ani důvody že by se toho mohlo ve společnosti zneužívat.

Zobrazit celou diskusi
Další videa
Články odjinud