Američané truchlí za 11. září: Ground zero zasypaly květiny

Autor: ČTK, val - 
11. září 2016
16:05

Bezprostřední okolí památníku k 11. září v neděli zaplnily tisíce lidí. Přišli si připomenout oběti teroristických útoků, které se odehrály přesně před 15 lety. Na místo dorazili mimo jiné i prezidentští kandidáti Hillary Clintonová a Donald Trump. Lidé u památníku pokládají květiny a třímají fotografie svých blízkých, kteří při neštěstí zahynuli. Rozezněly se také newyorské zvony.

Dolní část newyorského Manhattanu se v neděli stala místem pietní vzpomínky na téměř 3000 obětí teroristických útoků na New York a Washington ze září 2001. Patnácté výročí nejkrvavějšího teroristického útoku na americké půdě si připomněli i ve Washingtonu, kde útočníci uneseným letadlem narazili do budovy Pentagonu, a v pensylvánském Shanksvillu, kam dopadl další letoun, jehož cestující se teroristům postavili.

Trizna za oběti teroristických útoků 11. záříTrizna za oběti teroristických útoků 11. září | EPA/JOHN TAGGART

Po minutě ticha za mrtvé začalo stejně jako v minulých letech čtení jmen všech obětí. Mezi přihlížejícími byli i prezidentští kandidáti Hillary Clintonová a Donald Trump, kteří v den tragického výročí přerušili kampaň. V souladu s tradicí platnou od roku 2011 se ale žádný politický projev nečeká. Jen prezident Barack Obama promluví na vzpomínkovém shromáždění v Pentagonu.

Piety se zúčastnila i demokratická kandidátka na prezidentku Hillary Clintonová.Piety se zúčastnila i demokratická kandidátka na prezidentku Hillary Clintonová. | REUTERS/Brian Snyder

Ground Zero, jak newyorčané místo teroristického útoku nazvali, se za patnáct let výrazně změnilo. Na místě dvou zničených věží Světového obchodního střediska (WTC) vyrostly nové výškové budovy, nejvyšší na západní polokouli. V okolí jsou nové hotely a obchodní střediska, památce mrtvých je věnováno Muzeum 11. září. Na místě zničených mrakodrapů jsou dvě vodní nádrže, které lemují panely se jmény všech obětí.

Vzpomínková akce k 15. výročí teroristického útoku u památníku 11. záříVzpomínková akce k 15. výročí teroristického útoku u památníku 11. září | EPA/JOHN TAGGART

Organizátoři se drží záměru, aby i při výročních akcích byla pieta výhradně nepolitická. Největší pozornost je věnována pozůstalým, smuteční akce jsou také připomínkou statečnosti newyorských policistů a hasičů. Na Bílém domě a vládních budovách dnes vlaje americká vlajka spuštěná na půl žerdi.

Obama: Nikdy nezapomeneme

Vzpomínková akce k 15. výročí teroristického útoku u památníku 11. záříVzpomínková akce k 15. výročí teroristického útoku u památníku 11. září | EPA/JOHN TAGGART

Prezident Barack Obama v projevu na shromáždění v Pentagonu prohlásil, že americký národ na oběti z 11. září nikdy nezapomene. „Láska a věrnost ať tě neopouští, připoutej si je k hrdlu, vyryj do srdce,” citoval šéf Bílého domu Knihu přísloví z biblického Starého zákona.

Ještě před cestou do Pentagonu Obama uctil oběti teroristického útoku minutou ticha v Bílém době přesně v 8:46 místního času (14:46 SELČ), tedy v okamžiku, kdy první letadlo unesené teroristy narazilo do severní věže WTC v New Yorku.

Americký prezident Barack Obama uctil památku 11. září v Pentagonu.Americký prezident Barack Obama uctil památku 11. září v Pentagonu. | EPA/SHAWN THEW

Památku obětí v neděli uctily stovky lidí i v pensylvánském Shanksvillu, kde se zřídil letoun unesený teroristy, když se cestující pokusili únosce přemoci. Zahynulo 40 pasažérů a členů posádky. Letoun letěl na lince z Newarku v New Jersey do kalifornského San Fanciska. Na místě katastrofy byl vybudován Národní památník letu 93.

Při útocích na východní pobřeží USA, které provedla teroristická organizace Al-Káida, zahynulo 2977 lidí a 19 únosců. V letadlech, které se staly smrtící zbraní, zemřelo 265 osob, včetně únosců.

Prohlédněte si celou fotogalerii:

1912 ( 12. září 2016 05:28 )

jen lži nic víc !!!

aIIahakbar ( 11. září 2016 16:55 )

KOMEDIANTI

Zobrazit celou diskusi
Další videa
Články odjinud