Matka atentátníka z 11. září tvrdí: Můj syn stále žije! USA ho drží ve vězení

Autor: ČTK, lm - 
11. září 2016
16:21

Matka teroristy Muhammada Atty, který před 15 lety úmyslně narazil dopravním letadlem do jedné z věží Světového obchodního centra (WTC) v New Yorku, věří, že její syn stále žije. Myslí si, že ho USA drží ve věznici na Guantánamu či na nějakém tajném místě. Attova matka to uvedla v rozhovoru se španělským deníkem El Mundo.

„Je to člověk velmi přátelský a křehký. Nikdy nebyl v žádné politické straně. Je nemožné, aby udělal to, co mu připisují,“ řekla o svém synovi Buzajna Širákíová. Čtyřiasedmdesátiletá Egypťanka, která nyní žije na předměstí Káhiry, stále o synovi mluví v přítomném čase.

„Věřím, že můj syn žije. Nedali nám žádný důkaz, že zemřel. Egyptská tajná služba nás požádala, abychom jim dali vědět, když bude něco nového. Ale zatím nemáme žádné zprávy,“ uvedla Attova matka. Dodala, že mu rodina proto ani nevystrojila pohřeb.

Než odešel začátkem 90. let do Německa, byl prý Atta poslušný chlapec. Vystudoval urbanismus na káhirské univerzitě a pak odjel na postgraduální studium do Hamburku. Právě tam se radikalizoval a seznámil s dalšími islamisty.

Video Náraz letadla do věže Světového obchodního centra z různých úhlů - Youtube.com

Podle závěrů vyšetřování amerických úřadů byl právě Atta hlavou skupiny 19 teroristů, kteří útoky na Spojené státy z 11. září provedli. Atta pilotoval Boeing 767, s nímž narazil do severní věže WTC. Asi 15 minut poté narazil druhý letoun do jižní věže WTC. Obě věže se záhy zřítily a v jejich troskách zahynula většina z téměř 3000 obětí útoků z 11. září 2001.

Širákíová promluvila nyní o svém synovi veřejně poprvé. Přes média ho vyzvala, aby se jí ozval. „Synu, chci tě ještě před smrtí vidět. Je mi už 74 let a žiji s nadějí, žes přežil. Vím, že jsi nikdy neudělal nic špatného,“ řekla Širákíová. Z tragických událostí z 11. září obvinila Spojené státy, které podle ní útoky zorganizovaly samy, aby „podpořily svá prohlášení, že islám rovná se terorismus“.

Fotogalerie 15 let od teroristických útoků z 11. září 129 fotografií

Na rozdíl od Attovy matky jeho otec neměl s vystupováním v médiích problém. Už pár týdnů po atentátech v rozhovorech s novináři odmítl jakékoli zapojení syna do útoků, a dokonce tvrdil, že mu syn po nich telefonicky volal. Rozhovory pak poskytl Attův otec novinářům za úplatu ještě mnohokrát, napsal El Mundo, než v roce 2008 zemřel.

Sledujte pořady Blesk Zpráv

Epicentrum S prezidentem v Lánech Ptám se, pane premiére

Redakce Blesk Zpráv pro vás každý týden od pondělí do čtvrtka připravuje pořad Epicentrum s rozhovory na aktuální témata. Kromě toho vám pravidelně přinášíme názory prezidenta Miloše Zeman v pořadu S prezidentem v Lánech a zpovídáme i premiéra Andreje Babiše.

Aktuálně: Koronavirus

Volby 2020 (podzim)

Krajské volby 2020 Senátní volby 2020

tvujosudzmrde ( 11. září 2016 19:53 )

berlin71...ty negře,ty to diktuješ a píše to na ukradeným PC tvuj zdegenerovanej parchant,kteryho maš se svou debilní mámou z Chánova?Je mi jasný,že jsi smradlavej cigoš,cigoška..no fuj,ty smrdíš až sem,ale to že jsi DEBIL to skutečně nezapřeš.Takže opět něco vyblej svému debilovi,ten at to vytuká sem,at se tady dementní cikáne zase zasmějeme...Jo cigoš zustane cigošem i kdyby mě 10 Vysokých škol

MarkusHermann ( 11. září 2016 19:18 )

Amíci ho ještě nepřesvědčili,aby přiznal,že to udělal.

tomik007 ( 11. září 2016 17:56 )

ANO - Islamisti terroriste maji azbestove pasy - protoze jsou ekologicky negramotni

holahej ( 11. září 2016 17:21 )

Jako jeden z „důkazů“ islámského terorismu se našel pod zřícenou budovou WTC cestovní pas jednoho z údajných afghánských únosců letadla…: Cestovní pas z papíru přežil průraz letadla budovou, ohnivou explozi leteckého paliva, a následný sesuv a roztříštění 500 000 000 kg oceli, betonu a prachu… Na druhý den, pas, jen velmi málo poškozený, našel mezi těmito 500 000 000 kg trosek „náhodný kolemjdoucí“ a předal jej FBI. To je náhodička!

holahej ( 11. září 2016 17:19 )

Tomu máme věřit? Pentagon se stal terčem útoku až desítky minut poté, co předtím dvě letadla narazila do budov WTC. Je těžko uvěřitelné, že by armáda nedokázala ochránit jednu z nejlépe střežených budov v USA (tedy kdyby chtěla…), zvlášť poté, co 2 letadla neočekávaně změní trasu a nabourají do WTC... Pokud nějaké letadlo blízko N.Y. přestane komunikovat a neočekávaně otočí směr letu nebo hlásí přepadení teroristy, do 10 minut k němu startuje stíhací letoun připravený zakročit. V onen den měla armáda desítky minut mezi tím, než 2 letadla změnila ostře kurz a narazila do budov v New Yorku a poté údajně i do Pentagonu. Oficiální vysvětlení: Stíhači měli ráno cvičení tisíce kilometrů od New Yorku, nemohli tudíž přiletět (to mají USA jen jednu letku?). Jiné oficiální vysvětlení: Zrovna ve stejný den a ve stejný čas (to je náhoda!) se konalo letecké cvičení kolem New Yorku, a dispečeři nevěděli, které letadlo je skutečné a které cvičné... ha ha

Zobrazit celou diskusi
Další videa