Do školy chtěla chodit v nikábu: Německý soud to muslimce zatrhl

Autor: mb - 
23. 8. 2016
13:44

Mladá muslimka (18) z Německa si chtěla doplnit vzdělání, přihlásila se proto na večerní gymnázium ve městě Osnabrück. Měla ovšem podmínku – na výuku chtěla chodit v nikábu, což je muslimský oděv zcela zahalující ženu. Vidět jsou pouze oči přes úzkou škvírku. Škola tuto výsadu dívce zamítla, dotčená muslimka se proto obrátila na soud, který dal ovšem za pravdu vzdělávací instituci.

„Otevřená komunikace není jen mluvené slovo, ale také nonverbální projev a řeč těla. Aby k takové komunikaci mohlo dojít, je nutné, aby byla tvář studenta odhalena,“ vysvětlila škola, proč zamítla požadavek studentky na nošení nikábu.

Kromě možných problémů v komunikaci večerní gymnázium též vyjádřilo obavu, že by se při zkouškách mohla pod nikábem skrývat naprosto jiná osoba. Muslimka, jejíž identita nebyla zveřejněna, navrhla, že každý večer ukáže svou tvář zaměstnanci školy, ale pouze v případě, že se bude jednat o ženu. To škola odmítla, po vzdělání prahnoucí muslimská dívka se proto obrátila na soud.

Případ vzbudil velkou mediální pozornost, s čímž ovšem zřejmě žalující strana nepočítala, a slečna se k soudu vůbec nedostavila. Soud následně rozhodl ve prospěch školy.

Německem v současné době otřásá debata o zákazu burek a nikábů. Konzervativní politici požadují zákaz nošení takovýchto oděvů na veřejnosti. „Každý, kdo chce do Německa, si musí uvědomit, že životní styl je tu jiný než ve vlasti. Obzvláště by si to měli uvědomit ti, kteří chtějí žít v západní kultuře,“ prohlásil pro německá média Jens Spahn (36) z CDU (Křesťanskodemokratická unie).

Někteří právníci se ovšem domnívají, že zákaz nošení nikábů či burek zřejmě nemá šanci na schválení. Takovéto nařízení by dle názoru expertů odporovalo německé ústavě.

Ani mezi odborníky ve vzdělávacím sektoru nepanuje ohledně požadavku muslimské dívky názorová shoda. „Myslím si, že je důležité respektovat cizí zvyky… Musíme naučit děti, aby měly úctu k jiné kultuře,“ prohlásila pro německá média učitelka z Hamburgu.

Sledujte pořady Blesk Zpráv

Epicentrum S prezidentem v Lánech Ptám se, pane premiére

Redakce Blesk Zpráv pro vás každý týden od pondělí do čtvrtka připravuje pořad Epicentrum s rozhovory na aktuální témata. Kromě toho vám pravidelně přinášíme názory prezidenta Miloše Zeman v pořadu S prezidentem v Lánech a zpovídáme i premiéra Andreje Babiše.

Bettynka ( 11. října 2016 16:04 )

Proč máme my Evropané TOHLE řešit..??! Jestli se jim to nelíbí, ať se vrátí k sobě domů.

rentierskej ( 23. srpna 2016 21:03 )

upřednostnil bych kyanid draselný.

rentierskej ( 23. srpna 2016 18:56 )

asi před hodinou jsem potkal dvě. šly za svým chlupatým, prošedivělým starcem. a mezi nimi běhal fracek. no jo...

tomik007 ( 23. srpna 2016 18:08 )

kozo horska - v Istanbulu jak kde - a ted bude jesce hure...

balika ( 23. srpna 2016 17:04 )

Říkáte polopravdy. Např. v Istambulu bez problémů v třičku a šortkách, v Káhiře raději v delší sukni a tričku, ale v Saudské arábii nebo Jemenu, ani náhodou.

Zobrazit celou diskusi
Další videa