Klidně zakažme nosit nikáb, říká šéf muslimů v Česku. Konvičku má za fašistu

Šéf Ústředí muslimských obcí v Česku Muneeb Alrawi by souhlasil s tím, kdyby se tu z bezpečnostních důvodů zakázaly nosit nikáby, tedy závoje zahalující tvář kromě očí. Důležitější je podle něj hidžáb, která schovává jen vlasy a krk. Alrawi zároveň nechápe, proč v Česku panuje taková islamofobie, když tu ani žádná uprchlická krize není.
„Nikáb naštěstí není absolutní nutností. Všichni učenci se shodují, že důležitý je hidžáb. Schovává vlasy, krk a spouští se na hruď. Já tvrdím, že nikáb nemusí být. Proto nevidím problém v tom, kdyby z nějakých racionálních a závažných důvodů, zvláště bezpečnostních, začala platit legislativa, která tomu zabraňuje,“ řekl Muneeb Alrawi v rozhovoru pro Lidové noviny.
Muslimové v Česku prý mají poprvé za 20 let skutečný strach. Jsou znechuceni tím, co se děje. Podle něj se lidé v Česku muslimů bojí proto, že s nimi téměř nepřijdou do styku. Opravdu málokdo má možnost je potkat osobně.
„Přesto je tu dle různých průzkumů a odborových studií největší koncentrace islamofobie, a to ze všech zemí Evropy. Přítomnost muslimů v Česku je velmi mladá. Kvůli komunistickému režimu byla země dlouho uzavřená. Krátce poté, co se hranice otevřely, 11. září se odehrály útoky v Americe. Česko se tedy svezlo na vlně takzvaného islámského radikalismu,“ míní Alrawi.
Tuto náladu ve společnosti navíc podle něj podporují i vrcholní politici. Alrawimu například vadilo, že prezident Miloš Zeman se objevil 17. listopadu na pódiu s aktivistou Martina Konvičky. „Ano, s fašistou. Myslím si, že nejsem jediný, kdo takto pojmenovává podobné spolky a lidi v nich,“ uvedl.
Podle něj nelze v Česku mluvit o uprchlické krizi. Máme tu podle všeho jen pár set běženců. A jedinou možností, jak je integrovat, je naučit je žít tak, jak žijí Češi. „Třeba své děti posílám na oslavy narozenin jejich spolužáků, aby se nejevily izolovaně či nesdílející radost s ostatními, i když u muslimů se běžně neslaví,“ sdělil.
Buďte první, kdo se k tématu vyjádří.