Text Ortelovy písně Mešita je plný faktických chyb, říká šéf českých muslimů

Autor: vr, val - 
1. 12. 2015
06:00

Text písně Mešita od xenofobní kapely Ortel je plný faktických chyb a některé její pasáže mohou být nebezpečné. Blesku to řekl jeden z nejvýše postavených muslimů v České republice, předseda Ústředí muslimských obcí Muneeb Hassan Alrawi.

„Závadové dle mého názoru mohou být přímo pasáže hovořící o vrazích toužících jedině řezat hlavu pro Alláhovu slávu,“ řekl Blesku Alrawi. „Zároveň šíří konspiraci o domnělém muslimském spiknutí (pasáž: ‚Mají jen o to snahu, žijou pro vítězství‘), což je velmi nebezpečné, vezmeme-li v úvahu, jak to dopadlo v Evropě, když se takto mluvilo o židovském spiknutí,“ dodal s tím, že se jedná čistě o vyvolávání strachu a paušalizování.

„V závěru skladby se lidé přímo nabádají k akci ‚zastavení šílenství‘ – vzhledem k celému textu to nelze chápat jinak nežli vybízení k nesnášenlivosti a útokům na muslimy a mešity,“ pozastavil se Alrawi nad dalším úryvkem.

Ne všechny muslimky nosí burku

Samotný text podle něj ukazuje také to, že „intelektuální kapacity autorů nedokázaly rozeznat rozdíl mezi Arabem a muslimem“. A poukázal na několik faktických chyb v textu písně. Například že burku nenosí všechny muslimské ženy, ale jen Afghánky, nebo že i v arabských zemích jsou kostely na denním pořádku. „Já sám pocházím z Iráku a tam je množství kostelů, ale i klášterů, jejich fotografie snadno najde každý na internetu za méně než dvě minuty,“ řekl Blesku.

A poukázal na další nepřesnost v písni: „Svatá válka je termín, který nemá žádné kořeny v islámu, nýbrž dle odborných lexikonů slov pochází tento termín z raných dob křesťanství, tedy minimálně několik století před islámem. Kamenování žen a určování pravdy trhavinou je prostě klasika, která nesmí v takovém nenávistném projevu chybět.“

Podle něj je alarmující, že kapela s takovými texty sklízí úspěchy a je mezi lidmi žádaná. Text písně Mešita označil za projev, který „nemusí patřit“ do slušné společnosti. „A tím méně do oficiální soutěže prezentující nejlepší výkvět české kulturní scény na poli populární hudby. Podobně jako další texty Ortelu namířené například proti Romům,“ dodal.

Doporučujeme
1080p 720p 360p
Další videa