Úterý 16. dubna 2024
Svátek slaví Irena, zítra Rudolf
Oblačno, déšť 10°C

Rusko rozmístilo strategické bombardéry v Íránu. Útočí na povstalce v Sýrii

Autor: ČTK, mb - 
16. srpna 2016
11:10

Strategické bombardéry Tu-22M3 rozmístilo Rusko na íránské základně Hamadán, odkud útočí na pozice povstalců v Sýrii. Oznámila to v úterý státní televize Rossija 24 a zprávu potvrdilo i ruské ministerstvo obrany. V Hamadánu operují podle ministerstva i stíhací bombardéry Su-34.

Agentura Interfax napsala, že starty letounů na západoíránském letišti mohou zkrátit letovou dobu na syrské bojiště o 60 procent a umožní letounům nést větší zátěž. Vzdálenost z Hamadánu do syrských oblastí kontrolovaných džihádisty nepřesahuje 900 kilometrů.

Ministerstvo obrany potvrdilo, že íránské letiště v úterý využilo ruské letectvo k útokům na teroristy v Sýrii. Sklady a tábory Islámského státu a džihádistů z Fronty dobytí Sýrie (bývalé An-Nusry) byly podle ministerstva využívány k bojovým operacím ve městě Aleppo. Ruské bomby dopadaly v provinciích Idlib, Aleppo a Dajr az-Zaur. Všechny stroje se po splnění bojového úkolu vrátily v pořádku na základnu.

Rusko už dálkové bombardéry Tu-22M3 použilo při útocích v Sýrii několikrát, ale startovaly podle dostupných informací z ruských letišť. Vzdušnou ochranu ruským letounům poskytovaly stíhačky Su-30 a Su-35.

Ruská média s odvoláním na zdroje z ministerstva obrany rovněž oznámila, že Moskva požádala Írán a Irák o povolení přeletu křídlatých raket přes jejich území. Rakety typu Kalibr Rusko už rovněž na syrském bojišti použilo. Loni na podzim je odpálily raketové křižníky operující v Kaspickém moři.

jarda304 ( 16. srpna 2016 11:36 )

tak vida - Rusové útočí na "povstalce" a USA na islamisty/džihadisty. A přitom je to stále tentýž islámský stát nebo al-kajda.

Zobrazit celou diskusi