Velké usmiřování Putina a Erdogana: V Petrohradu proběhla průlomová schůzka

Autor: ČTK, Mii - 
9. srpna 2016
13:27

Ruský prezident Vladimir Putin se v úterý sešel se svým tureckým protějškem Recepem Tayyipem Erdoganem. Byla to jejich první schůzka od loňského sestřelení ruského bombardéru tureckými stíhačkami. Putin se hned v úvodu vyslovil pro obnovu vztahů mezi oběma státy. Erdogan na oplátku poděkoval Putinovi za podporu po nedávném neúspěšném pokusu části armády o puč.

„Jsem přesvědčen, že spolupráce s Ruskem významně přispěje k řešení mnoha problémů v regionu,“ řekl Erdogan ve zjevné narážce na konflikt v Sýrii, kde Ankara podporuje povstalce proti režimu Bašára Asada, ruského spojence v Damašku.

Schůzka obou prezidentů v Petrohradu začala s více než hodinovým zpožděním oproti původně plánovanému termínu.

Moskva odpověděla na sestřelení svého letadla u syrsko-tureckých hranic loni v listopadu uvalením sankcí na Turecko. Za pět měsíců letošního roku se podle ruských statistik vzájemný obchod propadl o 43 procent. Ruská odveta citelně zasáhla turecký turistický průmysl: v červenci na turecké pláže dorazilo o 97 procent méně Rusů než před rokem, v červnu o 93 procent méně.

Erdoganova omluva za incident ale zahájila bleskové usmiřování, včetně odvolání ruských sankcí. Putin zase podpořil Erdogana v půli července při pokusu o převrat v Turecku s 240 oběťmi na životech.

Chci ještě jednou vyjádřit naše principiální stanovisko: vždy jsme kategoricky vystupovali proti jakýmkoli pokusům o neústavní kroky, řekl v úterý Putin a dodal, že pod Erdoganovým vedením si turecký lid poradí a zase bude nastolen ústavní řád a pořádek. 

Erdoganova petrohradská mise má podle pozorovatelů odstranit poslední zbytky nedůvěry mezi oběma vůdci. Spekulace o možném novém spojenectví podporuje i souběžné zhoršení vztahů se Západem, který je znepokojen Erdoganovým tvrdým postihem údajných pučistů.

V předvečer schůzky Erdogan ujistil o ochotě podniknout kroky k realizaci nového rusko-tureckého plynovodu Turkish Stream, kterým by mělo přes Černé moře podle dřívějších plánů zpočátku putovat asi 31,5 miliardy metrů krychlových ruského plynu ročně.

Sledujte pořady Blesk Zpráv

Epicentrum S prezidentem v Lánech Ptám se, pane premiére

Redakce Blesk Zpráv pro vás každý týden od pondělí do čtvrtka připravuje pořad Epicentrum s rozhovory na aktuální témata. Kromě toho vám pravidelně přinášíme názory prezidenta Miloše Zeman v pořadu S prezidentem v Lánech a zpovídáme i premiéra Andreje Babiše.

pragmatik ( 9. srpna 2016 16:46 )

Můj milý přítel Putin.... sleduju přenos

bradac ( 9. srpna 2016 16:40 )

Jiří Procházka, Praha Úterý, 9. srpna 2016, 15:49:42 Když ty dva vidím, jsem celý naměkko. Jako když se líbal Husák s Brežněvem. Je jen přirozené, že se dva největší evropské muslimské státy spojily. Soudruh Zeman by si měl dát hrnek slivovice aby se probral z absťáku a založit Spolek rusko-turecko-českého muslimského přátelství. A přibrat k tomu IS, který už je přítelem Ruska i Turecka, a bylo by vystaráno. Dva diktátoři posedlí mocí v sobě našli zalíbení. Ale nikdo další s nimi do spolku nepůjde. Turecko je člen NATO a tak se jej USA nemusí doprošovat ze strategických důvodů. Rusko i Turecko jsou bohaté na suroviny, přesto jdou hospodářsky ke dnu. A tak jediné, co lze od perverzního svazku očekávat, může být zadrátování hranic (Rusko už zadrátované hranice má, samozřejmě směrem ven, dovnitř nikdo nechce). Dále uzákonění trestu smrti, aby Putin a Erdogan nemuseli své odpůrce a kritiky pokoutně likvidovat ale mohli je legálně zavraždit. A dál? Dál nic. Hezký den a nezapomeňte ohodnotit můj příspěvek

bradac ( 9. srpna 2016 16:35 )

Kluk mrňavá, tak to přece uhnal na Turka, má loutku a Evropa problém.

tgbg ( 9. srpna 2016 16:14 )

No to je nám překvapení!?Ale ne. Dva bezohlední muslimští diktátoři, kteří potřebují klid k likvidování svých odpůrců!!!!

psppa ( 9. srpna 2016 16:12 )

Problém má celý svět,díky politikům,vírám a vůdcům.

Zobrazit celou diskusi
Další videa
Články odjinud