Francie pohřbí zavražděného kněze. „Pietní“ zvony rozezní i české farnosti

Autor: ČTK - 
2. srpna 2016
07:01

Rozezněním zvonů se v úterý české a moravské farnosti přidají k uctění památky kněze Jacquesa Hamela zavražděného minulý týden islamistickými útočníky. K pietě vyzvala české věřící Česká biskupská konference. Pohřeb kněze začíná ve 14:00 ve francouzském Rouenu, o hodinu později se rozezní zvony.

V kostelích v České republice se již v uplynulých dnech na Hamela vzpomínalo. Společnou modlitbou tak v úterý učiní také v kostele sv. Josefa v Praze na Malé Straně, který je zdejším duchovním centrem francouzské katolické komunity.

Ve Francii se konalo několik mší věnovaných oběti teroru. Té nedělní v katedrále v Rouenu se zúčastnila spolu se dvěma tisícovkami katolíků také nejméně stovka muslimů. Vyznavači obou náboženství se tak snaží dát najevo solidaritu a jednotu po vraždě kněze.

Pětaosmdesátiletého Hamela zavraždil jeden z dvojice ozbrojených mužů, kteří vtrhli minulé úterý při dopolední mši do kostela v severofrancouzském Saint-Étienne de Rouvray. Drželi v zajetí šest lidí. Policisté útočníky zastřelili, když s rukojmími vyšli z kostela. K činu se přihlásila organizace Islámský stát.

„Chceme připomenout, že nešlo o výjimečný čin osamělého šílence, ale o čin, který jen dovršil stále narůstající počet útoků na křesťanské kostely, modlitebny a synagogy po celé Evropě,“ uvádějí biskupové.

Pohřeb pro tisíce lidí v Rouenu

Pohřeb kněze Jacquesa Hamela se bude konat v katedrále ve francouzském Rouenu. Obřad začne v úterý ve 14:00 a podle francouzských médií se dá očekávat, že přijde několik tisíc lidí. Pro ty, co se nedostanou dovnitř, bude před katedrálou Notre-Dame instalována obří obrazovka. Mši povede rouenský arcibiskup Dominique Lebrun.

Hamel jako kněz působil v řadě farností, po dovršení 75 let měl odejít do důchodu, ale na jeho žádost mu bylo umožněno, aby dále setrval se svými farníky a pomáhal novému faráři.

dumik ( 2. srpna 2016 10:45 )

ti dosavadní mrtví, ruské letadlo, Nice...... ti za vyzvánění nestáli?

pavel981 ( 2. srpna 2016 09:14 )

Šetřete si zvony na své vlastní "piety", Vy rádoby kamarádi všech.

Zobrazit celou diskusi
Další videa
Články odjinud