Neděle 10. prosince 2023
Svátek slaví Julie, zítra Dana
Zataženo, déšť se sněhem 0°C

Vrah z Nice před útokem vybral celé konto, jeho ženu už policie pustila

Autor: ČTK - 
17. července 2016
14:18

V souvislosti se čtvrtečním teroristickým útokem v Nice na jihu Francie byly zatčeny další dvě osoby, muž a žena. Čtyři dříve zadržení z útočníkova okolí zůstávají ve vazbě. Bývalá manželka byla v neděli ráno propuštěna. Oznámila to agentura AFP s odvoláním na soudní zdroje. Podle tamních médií navíc vrah z Nice vybral před činem celé své konto, a dokonce měl týden před činem prodat své osobní auto.

Hospitalizováno zůstává ještě 85 osob, z nichž 18 zraněných, včetně jednoho dítěte, je v ohrožení života. Novinářům v neděli tuto aktuální bilanci sdělila francouzská ministryně zdravotnictví Marisol Touraineová. Podle ní nebyla ještě identifikována jedna oběť čtvrtečního útoku.

Zdroj blízký vyšetřování kromě toho AFP řekl, že atentátník Mohamed Lahouaiej Bouhlel si už dva dny před čtvrtečním masakrem projížděl v kamionu trasu plánovaného útoku. Nedělní list Le Journal du Dimanche pak s odvoláním na zdroje z vyšetřování informoval, že si Bouhlel v týdnu před činem vybral všechny peníze ze svého konta. Den před útokem v Nice prodal i své auto a nejbližším lidem ze svého okolí se přiznal k radikalizaci.

Bouhlelův bratr v rozhovoru zveřejněném v britském bulvárním listu Daily Mail řekl, že atentátník ve dnech před dramatem v Nice poslal své rodině v Tunisku kolem 100 000 eur (asi 2,7 milionu korun). Podle bratra tak udělal „ilegálním způsobem, když je poslal po známých, kteří se vraceli do Tuniska“.

Francouzská zpravodajská televize BFMTV uvedla, že v útočníkově mobilu se našla SMS zpráva „Přivez zbraně“. Adresát zprávy je jedním z mužů, kteří jsou ve vazbě, dodala televize.

Místní list Nice-Matin napsal, že v mobilu se našla také zpráva „Je to dobré, mám materiál“. Tento vzkaz policisty přivedl do bytu v centru města, který důkladně prohledali, ale nenašli tam zbraně ani výbušniny, píše Nice-Matin.

Agentura AFP citovala policejní zdroje, podle nichž byla bývalá manželka Bouhlela v neděli ráno propuštěna poté, co ji policisté vyslýchali od pátečního večera.

Policie zatýká podezřelé z podílu na útok v Nice. Policie zatýká podezřelé z podílu na útok v Nice. | ČTK, AP

Islámský stát a Bouhlelovo „bezvěrectví“

Jednatřicetiletý Bouhlel překonal ve čtvrtek pozdě večer bezpečnostní bariéru a s 19tunovým kamionem najel na pobřežní promenádě do zóny vyhrazené pouze pěším, kteří se přišli podívat na tradiční ohňostroj. Zabil nejméně 84 lidí a přes 200 dalších zranil. Policie atentátníka zastřelila. K pachateli útoku se v sobotu přihlásila teroristická organizace Islámský stát, která ho označila za svého vojáka.

Někteří ze stovek svědků, které už policie v souvislosti s atentátem vyslechla, podle zdroje AFP poukázali na zbožnost pachatele. Do té doby se Bouhlel jevil spíše jako duševně vyšinutý muž, neznámý francouzským zpravodajským službám. Jeho otec prohlásil, že syn „neměl žádný vztah k náboženství“.

308win ( 17. července 2016 15:30 )

Podbízejte se, lžete chovejte se jak si přejí a až to nebudou čekat tak jim ........ zbytek výňatku z jejich knihy nejde odeslat díky naší pravdoláskařské propagandě a cenzuře . Jinak tady ta zběř nemá v Evropě co pohledávat. Vyhnat to vše bez pardonu zpět do pouště.

Zobrazit celou diskusi
Články odjinud