Evropa čelí terorismu a vlně uprchlíků: Můžete si za to sami, vzkazuje Asad
Terorismus, extremismus a uprchlická krize – to jsou problémy, kterým nyní musí čelit Evropa kvůli rozhodnutím svých politiků, kteří neslouží zájmům lidu. Přesně tak to vidí syrský prezident Bašar Asad (50), který v Damašku přivítal delegaci Evropského parlamentu.
„Terorismus, extremismus a vlna uprchlíků jsou problémy, kterým dnes čelí Evropa. Ty (problémy) byly způsobeny některými západními politiky, kteří přijali rozhodnutí v rozporu se zájmy jejich lidu,“ řekl syrský prezident Javieru Cousovi, který vedl delegaci Evropského parlamentu při návštěvě Damašku. „Někteří lídři podporují materiálně a politicky teroristické skupiny v Sýrii,“ doplnil následně Asad.
Uprchlickou vlnu do Evropy prý kromě války podnítily i ekonomické sankce proti Sýrii, které dopadly na běžné obyvatelstvo. Místopředseda zahraničního výboru Evropského parlamentu Javier Couso následně označil sankce za „neférové“ a doufá, že budou zrušeny.
Konflikt v Sýrii trvá již od roku 2011, byl odstartován tzv. Arabským jarem. Místo demokracie však demonstrace přinesly zemi pouze občanskou válku. Značné území ovládla teroristická organizace Islámský stát, která cíleně vyhlazuje křesťany a další náboženské menšiny.
Dle odhadů zemřelo v důsledku bojů již skoro půl milionu lidí. Více než 7 milionů Syřanů muselo opustit své domovy a přesunout se do jiných částí země. Krize též ze Sýrie vyhnala 4 miliony lidí, značná část z nich míří právě do Evropy.
Západ v čele s USA ovšem trvá na tom, že Bašar Asad musí odstoupit ze své funkce a dát prostor opozici. Damašek podporován Moskvou pro změnu tvrdí, že tzv. opoziční skupiny jsou teroristé bojující proti zákonné vládě.
Uprchlická krize vážně narušuje stabilitu Evropské unie. Zatímco Brusel prosazuje povinné přerozdělování uprchlíků systémem kvót, východoevropští členové EU, včetně ČR, takové řešení odmítají.
Panují dokonce obavy, že se může Evropská unie kvůli migrantům rozpadnout. Poté, co Británie v referendu hlasovala pro odchod z EU, euroskeptici v ostatních zemích volají též po všelidovém hlasování o setrvání země v EU. Francouzská pravicová politička Marine Le Pen (47) např. prohlásila, že pokud vyhraje prezidentské volby v roce 2017, vyhlásí referendum.
Asad má naprostou pravdu. V referendu v roce 2004 jsem byl pro vstup do "EU", jako většina lidí v ČR. Kdo mohl vědět, co z toho "EU" vzejde za hnusnej spolek? Rychle z EU PRYČ, ať to stojí, co to stojí, horší to být nemůže. Ať si Merkelka ty černo***áky nechá a nerozstrkává je, když si je pozvala. Co se stalo včera večer ve Francii už snad všem otevře oči a vyženou ty parchanty pryč.